Filistin seçimleri erteleniyor

Filistin yönetiminin yeni liderinin belirleneceği seçimler süresiz olarak erteleniyor.

Image caption Seçimin 24 Ocak'ta yapılacağı ilan edilmişti

Filistin seçim komisyonu, 24 Ocak'ta yapılması planlanan parlamento ve başkanlık seçimlerinin adil olabilmesi için ertelenmesini önerdi. Ancak yeni bir tarih için tavsiyede bulunmadı.

Komisyondan yapılan açıklamada, Hamas'ın denetimi elinde tuttuğu Gazze Şeridi'nde oy kullanılmasına izin vermeyeceğine dikkat çekildi.

Komisyon, İsrail'in seçimler için Doğu Kudüs'te ne tür bir hazırlık yapacağı konusunda da bilgi olmadığını vurguladı.

Filistin lideri Mahmud Abbas'ın da bu öneriyi kabul etmesi bekleniyor.

Abbas, geçen ay lideri olduğu El Fetih ile Hamas arasında genel seçime gidilmesine ortam sağlayacak bir birlik hükümeti kurulması için yürütülen müzakerelerin çökmesi ardından seçim kararı almıştı.

Taraflar Mısır'ın aylardır süren arabuluculuk girişimlerine rağmen seçimlerin Haziran ayında yapılmasını öngören anlaşma üzerinde görüş birliği sağlayamadı.

Abbas'ın görevi sürdürmesi bekleniyor

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, geçen hafta, seçimlerde aday olmayacağını açıklamıştı. Abbas buna gerekçe olarak, İsrail'le barış görüşmelerinin yeniden başlamasına yönelik çabaların çıkmaza girmesini göstermişti.

Ancak bu koşullar altında, Abbas'ın açmazın üstesinden gelinene dek görevde kalacağı tahmin ediliyor.

Filistin topraklarında 2006 yılında düzenlenen son genel seçimi Hamas kazandı. Ancak Hamas ile El Fetih arasında hızla tırmanan iktidar mücadelesi, 2007 yılında Hamas'ın Gazze Şeridi'nde El Fetih'e bağlı birimleri devre dışı bırakması ve yönetimin fiilen bölünmesi ile sonuçlandı.

Filistin Yasama Konseyi üyesi milletvekillerinin görev süresi 2010 Ocak ayında dolacak; Abbas'ın başkanlık süresi ise geçtiğimiz aylarda sona erdi.

Ancak Abbas, her iki seçimin bir arada yapılması durumunda yasaların görevde kalmasına olanak verdiğini kaydediyordu.

Abbas'ın geçen hafta yeniden aday olmama açıklamasını ise İsrail ve ABD üzerinde baskı yaratma girişimi olarak yorumlayanlar var.

Orta Doğu barış süreci 2007'deki Annapolis Zirvesi'nde bir yıl içinde bir Filistin devleti kurulması vizyonuna rağmen, aradan geçen iki yılda ilerleme sağlamış değil.

Gerek Filistin yönetimi içindeki bölünmüşlük, gerekse İsrail yönetiminin Yahudi yerleşimlerinin dondurulması çağrılarını yanıtsız bırakması bu yöndeki girişimleri olumsuz etkiliyor.

İlgili haberler