Sri Lanka Genelkurmay başkanı istifa etti

General Sarath Fonseka
Image caption General Fonseka'nın cumhurbaşkanlığına aday olması bekleniyor.

Sri Lanka Genelkurmay Başkanı General Sarath Fonseka, Tamil Kaplanları örgütüne karşı askeri zafer kazandıktan birkaç ay sonra görevinden istifa etti.

General Fonseka'nın, Nisan ayından önce yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, mevcut Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa'ya rakip olması bekleniyor.

BBC'ye bilgi veren bir kaynak, Fonseka'nın istifasının kısa zaman içinde cumhurbaşkanı tarafından kabul edildiğini söyledi.

General Fonseka'nın önümüzdeki saatlerde bir konuşma yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı ile Genelkurmay başkanı arasında, birkaç aydan beri bir gerginlik olduğu yolunda spekülasyonlar bulunuyordu.

BBC'nin Kolombo muhabiri Charles Haviland, General Fonseka'nın seçimlerde aday olma konusunda muhalefetle görüşmeler yapmakta olduğunu bildiriyor.

Muhalefetteki siyasi partiler, Genelkurmay başkanlığından istifa etmesinin, Fonseka'nın adaylığı önündeki engelleri kaldırdığını söylüyor.

BBC Tamil Servisi'ne bir mülakat veren Fonseka, cumhurbaşkanlığına aday olacağı yolundaki spekülasyonları doğrulamaktan kaçındı.

Fonseka, "Şu an emekliye ayrıldığımın ötesinde birşey söyleyemem" dedi.

General Fonseka, Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları örgütüne karşı elde edilen askeri zaferin ardından kuvvet komutanlığından genelkurmay başkanlığına terfi ettirilmişti.

Yeni oluşturulan genelkurmay başkanlığı pozisyonu, ordunun günlük işleyişine yönelik yetkileri sınırlı olan bir görevdi.

Siyasi kulislerde, General Fonseka'nın, bu terfiden rahatsız olduğu yolunda söylentiler dolaşıyordu.