Afganistan'a yolsuzlukla mücadele birimi

Afganistan'da hükümet yolsuzlukla ilgili suçları araştırmak için özel bir birim kurulacağını duyurdu.

Image caption Basın toplantısına Afgan içişleri ve adalet bakanları ile yüksek yargı ve narkotik makamlarının yanı sıra ABD ve İngiltere elçileri de katıldı

İçişleri Bakanı Hanif Atmar, bu birimin ABD'de FBI, İngiltere'de Scotland Yard ve Avrupa Birliği nezdindeki polis eğitim birimi ile işbirliği içinde çalışacağını söyledi.

Yolsuzlukla mücadele etmesi için Afgan hükümeti üzerindeki baskılar, özellikle iki ay önceki başkanlık seçiminin hile suçlamaları ile lekelenmesi ardından arttı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, yeniden seçilmesi ardından Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin yolsuzlukla savaş ve halka hizmet sunma alanlarında daha etkili icraatlar ortaya koyması gerektiğini söylemişti.

Geçen hafta da Afganistan başsavcısı, devlet ihaleleri ile ilgili olarak yasadışı ödeme almış olduğundan şüphelenilen üst düzey yetkililerin listesini oluşturduğunu açıklamış; bu listede eskiden görev yapmış ve halen görevde olan bakanların bulunduğunu söylemişti.

Ülkede en büyük askeri varlığa sahip olan iki ülke, ABD ve İngiltere, ülkeye kaç asker gönderileceğine karar verilirken Afgan hükümetinin yolsuzlukla mücadele için ne derece kararlı olduğuna bakacaklarını belirtiyor.

Hillary Clinton aktarılan fonların nasıl kullanıldığının hesabı verilmeden bakanlıklara sivil amaçlı yardım sağlamayacaklarını da söyledi.

İngiltere Büyükelçisi Mark Sedwill de yolsuzluğun Afgan halkı açısından bir güven bunalımı yarattığını belirtti.

Listenin sonunda

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, geçen yılki yolsuzluk endeksinde Afganistan'ı 180 ülke arasında 176. sıraya koymuştu. Afganistan'dan kötü durumda olan ülkelerse Haiti, Irak, Birmanya ve Somali.

Adalet Bakanlığı'na bağlanacak yeni birimin yüksek kademelere uzanan ve büyük çaplı dosyalara bakacağı belirtiliyor.

Bu, ülkenin yolsuzlukla mücadeleden sorumlu bir birim kurma yönündeki üçüncü girişimi.

Afganistan'da kurulan ilk yolsuzlukla mücadele birimi, başkanının daha önce ABD'de uyuşturucu ile bağlantılı suçlardan hüküm giydiğinin ortaya çıkması ardından feshedilmişti.

Geçen yaz da yeni bir yolsuzlukla mücadele birimi kurulmuş, üst düzeylere uzanıp yargılamalar yapılacağı sözü verilmiş, ancak birim işletilememişti.

İçişleri Bakanı Hanif Atmar ise bugün Kabil'de, ABD ve İngiltere elçilerinin de katılımıyla düzenlediği basın toplantısında "Başkan Hamid Karzai gelecek beş yılını yolsuzlukla mücadeleye adayacak " dedi.

Hamid Karzai, üç gün sonra yemin ederek iktidarda ikinci dönemine başlayacak.