'Obama hayalkırıklığı yarattı'

Dünya liderleri, Kopenhag'da gelecek ay yapılacak iklim zirvesinde beklenen sonuca ulaşamayacaklarını şimdiden kabul etti.

Image caption Kopenhag'da en azından bir çerçeve anlaşması hedefleniyor

Hedef, atmosferde sera etkisi yaratarak dünyanın ısınmasına neden olan zehirli gazları azaltma konusunda yıllardır süren pazarlıkların nihayet sona ermesi ve yasal bağlayıcılığı olan bir protokolün imzalanmasıydı.

Oysa konferansa neredeyse 20 gün kala, bağlayıcı hedeflerden çok uzakta olunduğunu kabul eden ev sahibi Danimarka'nın başbakanı, hafta sonunda Singapur'a giderek burada bulunan Başkan Obama ile diğer liderlere en azından siyasi bir anlaşmaya varılması için bir öneri sundu.

Danimarka'nın İklim Değişimi Bakanı Connie Hedegaard, bununla bir çerçeve kastedildiğini söylüyor; siyasetçilerin "Yeni iklim rejiminin şöyle işlemesini istiyoruz. İlkelerimiz bunlar, böyle yapacağız, teknolojik uyum için çizdiğimiz çerçeve şu, demesi çok önemli" diyor.

Hedegaard'a göre, en önemli unsur ise ABD'nin Kopenhag'a kesintiler ve finansman konusunda somut rakamlarla gelmeyi kabul etmesi.

Ancak Obama'nın kesin taahhütler verecek duruma gelmesi için gereken karbon yasası, Amerikan Senatosu'ndan henüz geçmedi.

Kampanyadaki söylem artık yok

Bu durum, Obama'dan Bush yönetimine göre büyük bir değişim bekleyenleri de hayal kırıklığına uğratıyor.

Image caption Naidoo Afrika'da ırk ayrımcılığına karşı mücadele etti

Çevre örgütü Greenpeace'in yeni Başkanı Kumi Naidoo, seçim kampanyasında bu meseleye sık sık değinen Obama'nın, yaklaşık 1 yıl sonra konuya hala eğilmemiş olmasından hayalkırıklığı duyduklarını söylüyor.

Naidoo, Başkan Obama'nın seçim kampanyasında "gezegenimiz tehlikede" mesajı verdiğini konunun aciliyetinden, kaçınılmazlığından bahsettiğini hatırlatarak "Kopenhag zirvesine katılacağını bile ilan etmemesi, bizi büyük hayal kırıklığına uğrattı." dedi.

Kumi Naidoo, dünyanın en köklü ve prestijli çevre örgütlerinden Greenpeace'in ilk Afrikalı başkanı.

Naidoo, Afrikalı liderlerin geçen hafta Barcelona'da yapılan ön pazarlık toplantılarını terk etmiş olmasına rağmen yine de umutlu:

"Bundan 2 yıl önce, Bali'de de "Asla anlaşma olmaz" diye düşünüyorduk ama konferans salonunda son dakikada işler değişti. Dolayısıyla biz Greenpeace olarak son dakikaya dek baskı yapmaya devam edeceğiz. Ve umuyoruz ki eğer gelişmekte olan ülkeler birleşip tek bir ağızdan konuşabilirse, önde gelen gelişmiş ülkelerin sözünü verdiğinden fazlasını elde edebiliriz." diyor...

Naidoo dünyanın önde gelen çevre örgütlerinden Greenpeace'in yaklaşımı açısından da değişime işaret ediyor.

Gelecekte Greenpeace'in insan yaşamına ilişkin meselelere balinalar ya da ormanlara göre öncelik vereceğinden söz ediyor.

İklim değişiminin de insanlık ve gezegen için ulusal çıkarlara ezdirilemeyecek kadar önemli olduğunu vurguluyor.

"Dünya adil, iddialı ve bağlayıcılığı olan bir anlaşmayı hak ediyor. Ve eğer Kopenhag'da bize bunu veremezlerse, o zaman ciddi bir liderlik sorunu var demektir. Biz dünyada çok fazla siyasetçi ve çok az lider olduğunu düşünüyoruz. Tüm gezegenin, çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceği tehlikedeyken bizim siyasi liderliğe ihtiyacımız var; kısa erimli siyasi çıkarlara, kendi ulusunun ötesine geçemeyen bir dar kafalılığa değil."

İlgili haberler