BM Irak Temsilcisi'nin 'seçim kaygısı'

Birleşmiş Milletler Irak Özel Temsilcisi Ad Melkert, Irak'ta 18 Ocak'ta yapılması planlanan seçimlere ilişkin kaygıları olduğunu söyledi.

Ad Melkert, bu kadar kısa bir süre içinde organize edilip yapılacak bir seçimde en temel standartlara uyulmasının dahi, çok zor olacağını belirtti.

Melkert, seçimlerin başarılı geçmesinin garantisi olmadığı uyarısında da bulundu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bilgilendiren Ad Melkert, Irak'ta herşeye karşın güvenilir bir seçimin yapılmasının mümkün olduğunu da vurguladı.

Irak Parlamentosu, haftalar süren tartışmalar sonrası, 8 Kasım'da seçim yasasını onaylamış, böylece ülkede 18 Ocak 2010'da seçim yapılmasının önü açılmıştı.

Dün Fransız Haber Ajansı'na konuşan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ise seçim yasasında yeni değişiklikler yapılması ve azınlıklara tahsi edilen sandalyelerin üç katına çıkarılması gerektiğini söylemişti.

Talabani'nin çağrısı sonrası seçimlerin ertelenebileceği belirtiliyor.

Oylamanın gecikmesinin nedeni Kerkük'tü

Irak'ta seçim yasası oylamasının mecliste tam 10 kez ertelenmesinin en büyük nedeni; Araplar, Kürt ve Türkmenler arasında Kerkük konusundaki fikir ayrılığıydı.

Petrol zengini Kerkük üzerinde hak iddia eden üç grup da, seçimde farklı tarihlerdeki seçmen kütüklerinin esas alınmasını talep ediyordu.

Saddam Hüseyin'in 2003'te devrilmesinden sonra kitleler halinde kente dönen Kürtler bu yılki seçmen kütüklerinin esas alınmasını talep ederken, Araplar 2004'teki, Türkmenler ise 1957'deki kütüklerin esas alınmasını istiyordu.

Sonunda bu yılki kütüğün esas alınmasına karar verilmişti.

Amerika Birleşik Devletleri, Irak'taki tüm muharip askerlerini Ağustos ayında kadar çekmeyi hedeflemiş durumda.

Irak'ta 18 Ocak'ta yapılması planlanan seçimler, bu sürece yönelik takvimde önemli bir adım olarak görülüyor.

İlgili haberler