İsrail ABD'yi dinlemiyor

ABD'nin işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait evlerin yıkılmasına karşı olduğunu açıklamasından bir gün sonra, İsrail burada Filistinlilere ait bir binayı buldozlerle yıktı.

Image caption ABD, Gilo yerleşim merkezinin genişletilmemesi konusunda İsrail'i uyarmıştı

Filistin kaynakları, İsaviye Mahallesi'ndeki binada iki ev ve dükkanın bulunduğunu belirtiyor.

İsrail yetkilileri genellikle izinsiz inşa edilen binaları yıktıklarını söylüyorlar.

Filistinlilerin vurguladıkları nokta ise ayrımcılıkla karşılaştıkları için imar izni almalarının neredeyse mümkün olmaması.

İsrail'den eleştirilere ret

İsrail ayrıca Doğu Kudüs'ün Gilo bölgesinde bulunan bir Yahudi yerleşiminde dün 900 ek konutun inşasına onay vermesi sonrasında gelen eleştirileri de reddetti.

Son olarak ABD'den gelen eleştirilere sert yanıt veren İsrail İçişleri Bakanı Eli Yishai "Kudüs'te inşaat faaliyetleri durdurulamaz. Gilo da Kudüs'tedir" dedi.

Eli Yishai, Gilo'daki herhangi bir inşaatın, kentin başka bir bölgesinde yapılan inşaattan farkı olmadığını belirtti.

İsrail 1967'deki savaşta Kudüs'ü ilhak etmiş ve Gilo'yu daha sonra Kudüs Belediyesi sınırlarına dahil etmişti.

Uluslararası toplum ise İsrail'in ilhakını tanımıyor.

Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat ise Müslüman Arapların da Yahudiler gibi bölgede yeni evler satın alabileceklerini söylüyor.

ABD tepki göstermişti

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, İsrail'in 900 ek konut inşaatını onaylamasının Filistinlilerle barış görüşmelerinin başlamasını zorlaştıracağını belirtmişti.

Suudi Arabistan'dan yapılan açıklamada da, İsrail'in yerleşim birimlerine tavrının, barış görüşmelerinin yeniden başlaması önündeki en büyük engel olduğu vurgulanmıştı.

Filistinlilerden ve AB'den de İsrail'i kınayan açıklamalar gelmişti.

BM Genel Genel Sekreteri Ban ki-Moon da, İsrail'den yerleşim birimi inşaatını dondurma sözüne sadık kalmasını istemişti.

Gilo'da 40 bin, 42 yıldır işgal altındaki Doğu Kudüs dahil Batı Şeria'nın tamamında ise yaklaşık 500 bin Yahudi yaşıyor.

İsrail, Batı Şeria'da yerleşim birimi inşaatı faaliyetlerini dondurmayı önermişti.

Ancak İsrail, Doğü Kudüs'ü farklı bir kategoride görüyor, "bölünmez" Kudüs'ün başkenti olduğunu savunuyor.

Abbas'a 'Gitme' çağrısı

Filistinlilerse, Yahudi yerleşim birimlerindeki genişleme durmadıkça barış görüşmelerine dönmeyeceklerini söylüyor.

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, barış sürecindeki tıkanıklığın aşılamaması üzerine bir dönem daha başkanlığa aday olmayacağını açıklamıştı.

Orta Doğu'daki temasları kapsamında Filistinli liderle görüşen Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ise Abbas'a, kararını gözden geçirme çağrısında bulundu.

Abbas'ın "vazgeçilmez" bir lider olduğunu belirten Kouchner, bugün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yla da bir araya gelecek.

İlgili haberler