İkinci Karzai dönemi başladı

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, başkent Kabil'de düzenlenen bir törenle yemin ederek ikinci dönemine başladı.

Image caption Karzai beş yıl daha görev yapacak

Törene Afganistan'ın önde gelen isimlerinden oluşan 800 konuğun yanı sıra, 40 kadar ülkeden 300 yetkili ve diplomat da katıldı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ve Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner de törende yer alanlar arasındaydı.

İki başkan yardımcısının da yemin etmesi ardından, Hamid Karzai bir konuşma yaptı.

Hamid Karzai önceliğinin ülkede şiddet olaylarına son vermek olduğunu söyledi.

Karzai, NATO güçlerince etkili bir şekilde eğitilmeleri halinde, Afgan güçlerinin beş yıl içinde ülkede güvenlik sorumluluğunu üstleneceğini belirtti.

Afganistan Anayasası'nı uygulama, ülkenin toprak bütünlüğü ile bağımsızlığını koruma ve halkın yaşam koşullarını iyileştirme vaadinde bulunan Karzai, seçimlerdeki rakiplerine de, Afganistan'ın refahı için birlikte çalışma çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı, "tehlikeli bir sorun" olarak nitelendirdiği yolsuzlukla da mücadele sözü verdi.

Hamid Karzai beş yıl daha cumhurbaşkanı olarak görev yapacak.

Batılı ülkeler baskı yapıyor

Usulsüzlük iddialarıyla gölgelenen seçimin ardından yeniden iktidara gelen Karzai, yolsuzlukla mücadele konusunda Batılı ülkelerin baskısı altında.

Karzai'nin yemin törenine katılan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise Afganistan Cumhurbaşkanı'nın önünde büyük bir fırsat penceresi olduğunu söyledi.

Clinton, Karzai'nin yemin ederek ikinci dönemine başlamasını "Afganistan için kritik bir an" olarak nitelendirdi.

ABD Dışişleri Bakanı, ülkesinin ve müttefiklerinin, yeni hükümeti desteklemeye hazır olduklarını ancak yolsuzlukla mücadele edilmesini ve Afganların günlük yaşamlarını kolaylaştıracak adımlar adılmasını istediklerini vurguladı.

Yemin töreni nedeniyle Afganistan'ın başkenti Kabil'de olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

Güvenlik güçleri tören öncesi kent sokaklarında çok sayıda kontrol noktası oluşturdu.

Kentin uluslararası havaalanı bir süre kapatılırken, Kabil halkına evlerinden ayrılmamaları çağrısı yapıldı.

Bu nedenle tören sırasında Kabil sokakları neredeyse bomboştu.

Şiddet olayları

Öte yandan Afganistan'ın Uruzgan eyaletinin güneyinde bir pazaryerinde düzenlenen intihar saldırısında 10 kişi hayatını kaybetti.

Yetkililer,eylemcinin üzerindeki patlayıcıların, pazaryerindeki Afgan güvenlik güçlerinden oluşan bir konvoya yaklaşamadan havaya uçtuğunu açıkladı.

Komşu Zabul eyaletinde daha erken saatlerde düzenlenen intihar saldırısında da iki Amerikan askerinin öldüğü açıklanmıştı.

İlgili haberler