İran'da büyük tatbikat

İran ordusu, ülkenin nükleer tesislerini olası bir hava saldırısına karşı korumaya yönelik beş gün sürecek kapsamlı bir tatbikata başladı.

Image caption İranlılar, saldırıya maruz kalmaları halinde misillemede bulunacaklarını söylüyor

Tatbikat İran'ın orta, güney ve batı kesiminde 600 bin kilometre karelik bir alanı kapsıyor.

Devrim Muhafızları'nın bir komutanı, tatbikatla, saldırıya maruz kalmaları halinde İsrail savaş uçaklarını imha edebileceklerini göstereceklerini söyledi.

Bir diğer İranlı yetkili de İsrail'in kendilerine saldırması halinde, buna, Tel Aviv'e füze saldırısı düzenleyerek yanıt verecekleri uyarısında bulundu.

İsrail, İran'ın nükleer silah sahibi olmasına engel olmak için bu ülkeye bir saldırı ihtimalini reddetmiyor.

Aralarında Amerika Birleşik Devletleri'nin de bulunduğu çok sayıda Batılı ülke İran'ın nükleer silah üretmek istediğinden kuşkulanıyor.

İran ise nükleer programının barışçıl amaçlı olduğunda ısrarlı.

'İran bazı soruları yanıtlamalı'

Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, geçtiğimiz günlerde, İran'ın varlığını Eylül ayında açıkladığı nükleer tesise ilişkin yanıtlaması gereken sorular bulunduğunu duyurmuştu.

Kurum, Tahran Yönetimi'nin tesisten kendilerini daha önce haberdar etmemiş olmasının İran'da başka gizli nükleer tesisler bulunabileceğine dair kuşkular yarattığını savunuyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu son raporunda ayrıca İranlı yetkililerin Kum kenti yakınlarındaki tesiste eksiksiz inceleme yapmalarına izin verdiklerini; denetçilere tesisin 2011 yılında faaliyete geçeceğini söylediklerini de kaydediyor.

Raporda, binanın İran'ın sunduğu planlarla uyumlu olduğuna dikkat çekiliyor, ancak ''İran'ın tesisin amacı ve inşa takvimine ilişkin aydınlığa kavuşturması gereken noktalar bulunmaktadır'' ifadesine de yer veriliyor.

Kurum, İran'ın tesisin varlığından BM'ya bağlı kurumu bu denli geç haberdar etmesinin güven inşası çabalarına olumlu katkı yapmadığını da vurguluyor.

Bu tesiste uranyum zenginleştirme amacıyla üç bin kadar santrifüj tutulabileceği tahmin ediliyor.

İran bu tesisi, elindeki nükleer teknolojiyi olası saldırılara karşı korumak üzere inşa ettiğini bildirmişti.

Tahran Yönetimi'nin buradaki çalışmaların 2007'de başladığı beyanının ise tesiste 2002'den bu yana çalışmalar yapıldığına ilişkin verilerle çeliştiği kaydediliyor.

İran'ın nükleer program konusundaki baş müzakerecisi Ali Asker Sultaniye, raporu "rutin" diye niteledi ve farklı yorumlayarak metnin İran'ın tam olarak işbirliği yaptığına işaret ettiğini söyledi.

İlgili haberler