'Mahkum değişimi görüşülüyor'

Hamas'tan bir heyetin, kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in de dahil olduğu bir mahkum değişimi anlaşmasını görüşmek için Mısır'ın başkenti Kahire'ye gittiği belirtiliyor.

Image caption Şalit Haziran 2006'da kaçırılmıştı

Hamas ve İsrail'in Şalit karşılığında serbest bırakılacak yüzlerce Filistinli mahkumun isimleri üzerinde uzlaşmaya vardığı yakın olduğu bildiriliyor.

Şalit, Haziran 2006'da Filistinli militanların bir saldırısı sonucu kaçırılmıştı.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres dün Şalit'in serbest bırakılması adına önemli bir mesafe kaydedildiğini söylemişti.

Ancak Peres, konuyla ilgili ayrıntıların "kapalı kapılar ardında" kalması gerektiğini kaydetmişti.

Üst düzey İsrailli yetkililer, uzun süredir müzakerelerin gidişatıyla ilgili yorum yapmayı reddediyor.

Daha önce, Dubai'den yayın yapan El Arabiya televizyonu bir Hamas yetkilisine dayandırdığı haberinde, bir kaç gün içinde büyük olasılıkla da Kurban Bayramı'na kadar anlaşmaya varabileceğini bildirmişti.

Filistinli kaynaklar, Mahmud Zahar'ın başkanlığındaki Hamas heyetiyle Mısırlı güvenlik yetkililerinin, bugün Kahire'de Mısır ve Almanya'nın arabuluculuğunda bir mahkum değişimi anlaşmasını görüşeceğini belirtiyor.

İki aşamalı anlaşma

Görüşmelere yakın Filistinli kaynaklar, anlaşmanın ilk aşamasında Şalit'in Mısır'a teslim edileceğini, İsrail'in de 350 ila 450 mahkumu serbest bırakacağını söylüyor.

Şalit Mısır'dan İsrail'e geçtiğinde de serbest bırakılacak Filistinli mahkumların sayısının 650'ye ulaşabileceği kaydediliyor.

BBC'ye ulaşan bilgilere göre taraflar, başta Hamas'ın serbest bırakılmasını istediği 70 isim üzerinde uzlaşamadı. İsrailliler'in bu isimlerin 'serbest bırakılma kriterleri'ne uymadığını söylediği kaydediliyor.

Daha sonra da her iki tarafı da tatmin eden bir isim listesi üzerinde uzlaşıldığı belirtiliyor.

'Barguti de listede'

İsim listesinde Barguti'nin de olduğu belirtiliyor

Bu listede üst düzey El Fetih liderlerinden Mervan Barguti'nin de bulunduğu kaydediliyor. Barguti bir İsrail hapishanesinde cinayet suçlamasıyla ömür boyu hapis cezası yatıyor.

Barguti, Filistin lideri Mahmud Abbas'ın yerini alabilecek bir isim olarak değerlendiriliyor.

Abbas geçtiğimiz günlerde barış sürecindeki tıkanmayı gerekçe göstererek bir kez daha Filistin liderliğine aday olmayacağını söylemişti.

Arap medyasının haberlerine göre, Kahire'deki Hamas heyet mahkum listesini örgütün sürgündeki lider kadrosuyla ele almak üzere Suriye'nin başkenti Şam'a gidecek.

Ancak BBC'nin Kahire'deki muhabiri Christian Fraser, isim listesi üzerindeki uzlaşmanın anlaşmanın hayata geçirileceği yönünde bir işaret olmadığını belirtiyor.

Fraser, serbest bırakılan mahkumların nereye gideceği konusunda görüş ayrılıkları bulunduğunu söylüyor.

İsrail bazı mahkumların Gazze ya da Batı Şeria yerine başka bir yere sürgüne gitmesini istiyor.

Ayrıca, İsrail'in serbest bırakmayı reddettiği bazı İsrailli Arap mahkumların anlaşmaya engel olabileceği belirtiliyor.