'Yetimhanelerdeki çocuklar istismnar ediliyor'

Yardım kuruluşu Save the Children (Çocukları Korumak) tarafından hazırlanan bir raporda, dünyada yetimhanelerdeki her beş çocuktan en az dördünün anne ya da babasının esasında sağ olduğu belirtildi.

Image caption Raporda, çocuların 'mallara' dönüştükleri belirtiliyor

Kamuoyuna resmen bugün açıklanacak raporda, çok sayıda çocuğun, vicdansız kurumlarca, maddi gelir için istismar edildikleri bildirildi.

Çocukları Korumak adlı yardım kuruluşunun yetkilileri, milyonlarca çocuğun böylesi kurumlarda yaşayarak tecavüz, insan kaçakçılığı ve fiziki şiddet riski altında yaşadıklarını söylüyor.

Yetkililer, çocukların sık sık yoksulluk yüzünden yetimhanelere gönderildikleri uyarısında bulunuyor.

Hazırlanan raporda, bazı kurumların, fakir aileleri çocuklarını kendilerine vermeleri yolunda ikna etmek için, baskı yaptıkları ya da yalan söylediklerini belirtiyor.

'Öncelikle aileler desteklenmeli'

Yardım kuruluşu Çocukları Korumak'ın raporunda ayrıca, kaynakların aileleri destekleyici projelere aktarılması gerektiğini, ailelerin bu şekilde çocuklarına bakabileceklerini vurguluyor.

Raporun yazarı Corinna Csaky "Yetimhanelerdeki çocukların anne ya da babalarının olmadığı sadece söylentidir. Bu çocuklar yetimhanedeler çünkü aileleri onları besleyecek, onlara giysi verecek, onları eğitecek maddi olanaklardan yoksun" dedi.

Çocukları Korumak adlı yardım kuruluşuna göre dünyada yaklaşık sekiz milyon çocuk yetimhanelerde ya da benzeri yerlerde yaşıyor.

Ancak yetimhanelerdeki bir çok çocuğun kayıtlı olmaması nedeniyle, bu rakamın esasında çok daha yüksek olabileceği belirtiliyor.