'Hamas ile İsrail anlaşmak üzere'

Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan pazarlıklarda İsrail askeri Gilad Şalit'e karşılık yüzlerce Filistinli'nin bırakılması konusunda anlaşmaya yaklaşıldığı bildiriliyor.

Image caption Şalit Haziran 2006'da kaçırılmıştı

Şalit, Haziran 2006'da Filistinli militanların bir sınır akını sırasında kaçırılmıştı.

Ancak İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu adına yapılan yazılı açıklamada, konuyla ilgili olarak ortada bir kısmı yanlış bir çok haber dolaştığı kaydedilerek bu söylentilere itibar edilmemesi istendi.

İsrail başbakanlığından yapılan açıklamada, "Gilad Şalit'in serbest bırakılması için çabalar medyanın gözlerinden uzakta aralıksız sürdürülüyor ve bu konuda daha fazla yorum yapmayı düşünmüyoruz" ifadesine yer verildi.

Üst düzey İsrailli yetkililer, uzun süredir müzakerelerin gidişatıyla ilgili yorum yapmayı reddediyor ve İsrail ordusu haberleri sansürlüyor.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres dün Şalit'in serbest bırakılması adına önemli bir mesafe kaydedildiğini bildirmiş ancak ayrıntıların "kapalı kapılar ardında" kalması gerektiğini söylemişti.

Daha önce, Dubai'den yayın yapan El Arabiya televizyonu bir Hamas yetkilisine dayandırdığı haberinde, bir kaç gün içinde, hatta büyük olasılıkla da Kurban Bayramı'ndan önce bir anlaşmaya varılabileceğini bildirmişti.

Filistinli kaynaklara göre Hamas heyetinin başında Mahmud Zahar var ve esir değişimi görüşmelerine Mısır ile Almanya arabuluculuk yapıyor.

İki aşamalı anlaşma

Görüşmelere yakın Filistinli kaynaklar, anlaşmanın ilk aşamasında Şalit'in Hamas tarafından Mısır'a teslim edileceğini, İsrail'in de buna karşılık elindeki 350 ila 450 Filistinli mahkumu serbest bırakacağını söylüyor.

Şalit Mısır'dan İsrail'e geçtiğinde ise yüzlerce Filistinli mahkumun daha salıverilmesi hatta bir kaç hafta içinde bir grup Filistinli'nin daha bırakılabileceği söyleniyor.

BBC'ye ulaşan bilgilere göre taraflar, başta Hamas'ın serbest bırakılmasını istediği isimlerden 70'i üzerinde uzlaşamadı.

İsraillilerin bu isimlerin 'serbest bırakma kriterleri'ne uymadığını söyledikleri kaydediliyor.

Daha sonra ise her iki tarafı da tatmin eden bir isim listesi üzerinde uzlaşıldığı haberleri geldi.

'Barguti de listede'

İsim listesinde Barguti'nin de olduğu belirtiliyor

Bu listede üst düzey El Fetih liderlerinden Mervan Barguti'nin de bulunduğu kaydediliyor. Barguti bir İsrail hapishanesinde cinayet suçlamasıyla ömür boyu hapis cezası yatıyor.

Barguti, Filistin lideri Mahmud Abbas'ın yerini alabilecek bir isim olarak değerlendiriliyor.

Abbas geçtiğimiz günlerde barış sürecindeki tıkanmayı gerekçe göstererek bir kez daha Filistin liderliğine aday olmayacağını söylemişti.

Arap medyasının haberlerine göre, Kahire'deki Hamas heyeti mahkum listesini örgütün sürgündeki lider kadrosuyla ele almak üzere Suriye'nin başkenti Şam'a gidecek.

Ancak BBC'nin Kahire'deki muhabiri Christian Fraser, isim listesi üzerindeki uzlaşmanın anlaşmanın hayata geçirileceği yönünde bir işaret olmadığını belirtiyor.

Fraser, serbest bırakılan mahkumların nereye gideceği konusunda da pürüzler bulunduğunu söylüyor.

İsrail bazı mahkumların Gazze ya da Batı Şeria yerine başka bir yere sürgüne gitmesini istiyor.

Ayrıca, İsrail'in serbest bırakmayı reddettiği bazı İsrailli Arap mahkumların hala anlaşmaya engel olabileceği de belirtiliyor.