Obama: Afganistan işini bitireceğim

ABD Başkanı Afganistan'a takviye asker gönderme kararını yakında açıklayacağını ve 'bu işi bitirmeyi' hedeflediğini söyledi.

Image caption Başkan bu işi bitirmeye kararlı olduğunu söylüyor

Amerikan medyasında yer alan bazı haberlerde başkanın Afganistan'a 34 bin asker daha göndermeyi düşündüğü kaydediliyor.

Amerikalı komutanlar Afganistan'daki güçlerin 40 bin askerle takviye edilmesini istemişti.

Obama, Afganistan'da izlenen Amerikan politikalarıyla ilgili olarak halen devam eden değerlendirmenin çok yararlı olduğunu söyledi ve El Kaide ile müttefiklerinin bölgede faaliyet göstermesini engellemenin ABD'nin stratejik çıkarlarının bir gereği olduğunu vurguladı.

Başkan Obama, "Bu ülkede bulunduğumuz sekiz yılın bir kısmında bu işin gerektirdiği kaynak ve stratejiye sahip olmadığımızı düşünüyorum. Şimdi niyetim bu işi bitirmek" diye konuştu.

Obama, eğer gerekçeleri açıkça izah edilirse Amerikan halkının da verilecek kararları destekleyeceği inancında olduğunu söyledi.

ABD başkanı, Washington'u ziyaret eden Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ile görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısında konuşurken Afganistan'da güvenliği nihai olarak Afgan halkının sağlayacağını da kaydetti.

Obama'nın Afganistan'a yeni asker gönderme kararını gelecek hafta Salı günü televizyonlardan halka seslendiği bir konuşmayla duyurması bekleniyor.