Almanya'da Afganistan istifası

Alman Savunma Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanı'nın Afganistan'da sivillerin öldüğü bir NATO hava saldırısıyla ilgili olarak istifa ettiğini açıkladı.

Image caption Kendi arzusuyla görevden ayrıldığı açıklandı

General Wolfgang Schneiderhan'ın istifası 4 Eylül tarihinde Afganistan'ın Kunduz bölgesinde Taliban tarafından kaçırılan yakıt tankerlerine yönelik NATO hava saldırısıyla ilgili.

İstifa öncesinde Alman medyası, bir Alman komutanın emriyle yapılan hava saldırısıyla ilgili bilgilerin kamuoyundan saklandığı yolunda haberlere yer vermişti.

NATO hava saldırısı sırasında tankerlerden yakıt almak için toplanan onlarca Afgan sivilin öldüğü düşünülüyor.

İstifasını sundu

Olay Eylül ayı başlarında Tacikistan'dan Kabil'deki NATO güçlerine ikmal amacıyla gönderilen iki yakıt tankerinin Taliban militanları tarafından kaçırılmasıyla başladı.

Medyada yer alan haberlere göre, NATO konvoyu havadan bombaladığı sırada, çevre köylerden çok sayıda sivil tankerlerden yakıt almak için toplanmıştı.

Olayda kaç sivilin öldüğü hala tam olarak bilinmiyor.

Bağımsız bir örgüt olan Afganistan İnsan Hakları İzleme grubu, bu olayda 70 sivilin öldüğü kanısında.

Afganistan hükümeti daha sonra yaptığı açıklamada olayda en az 100 kişinin öldüğünü, bunlardan 30'unun sivil olduklarını bildirmişti.

Almanya Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg parlamentoda yaptığı açıklamada Genel Kurmay Başkanı General Schneiderhan'ın bu olayla ilgili etraflı bilgi sunamadığını ve kendi arzusuyla ordudan ayrıldığını söyledi.

Alman Bild gazetesi bu açıklamadan bir kaç saat önce çıkan sayısında olayla ilgili kritik bilgilerin kasten gizli tutulduğu iddialarına yer vermişti.

Ordu tarafından çekilen bir video film ve gizli bir askeri rapora dayandırılan haberinde Bild, söz konusu olayda yetkili NATO komutanı olan Alman Albay Georg Klein'ın, saldırı emrini vermeden önce, elinde hedefin yakınlarında sivil bulunmadığı konusunda kesin bilgi bulunmadığını yazdı.

Bild gazetesi elindeki askeri raporu okuyan yetkililerin olayda sivil can kaybı olması ihtimalini açıkça görmüş olması gerekirken o sırada Savunma Bakanı olan Franz Josef Jung'un günlerce bu tür haberleri yalanladığını da kaydetti.

Alman genel kurmay başkanının istifası, parlamentonun Almanya'nın Afganistan'daki askeri harekatının süresini uzatıp uzatmamayı tartıştığı sıraya rasladı.

Almanya binden fazla asker ile ABD ve İngiltere'den sonra, Afganistan'a en büyük güç yollayan üçüncü NATO ülkesi.

BBC'nin Berlin muhabiri Steve Rosenberg, bütün tartışmalara rağmen Alman birliklerinin Afganistan'da kalmaya devam edeceğine kuşku olmadığını belirtiyor.

Parlamentoda çoğunluğu oluşturan Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokratlarla koalisyon ortakları Hür Demokratlar, Afganistan'daki gücün görev süresinin uzatılmasından yana olduklarını zaten açıklamışlardı.