Dubai'den borç erteleme talebi

Dubai'nin hızla kalkınmasındaki itici güç olan, hükümetin sahibi olduğu yatırım şirketi, borçverenlerinden borç geri ödemelerini altı ay ertelemesini talep etti.

Image caption Dubai ekonomisi yabancı sermaye ve dev emlak projeleriyle hızla büyümüştü

Dubai World adlı yatırım şirketinin 59 milyar dolar borcu bulunuyor ve şirket, bu borcun geri ödemelerinin gelecek yılın Mayıs ayına dek ertelenmesini istiyor.

Şirket ayrıca, dünya çapındaki muhasebe şirketi Deloitte'tan mali anlamda yeniden yapılanması için yardım isteyecek.

Dubai World, küresel mali kriz ve ekonomik durgunluktan çok olumsuz etkilendi.

Kriz, genel olarak Dubai'yi de olumsuz etkiledi.

Altı yıllık hızlı kalkınmanın ardından ekonomi geçen yılın ikinci yarısından itibaren daralmaya başladı.

Bu durum da Dubai'deki emlak fiyatlarının hızla düşmesine yol açtı.

Dubai hükümetinden yapılan bir açıklamada, borç geri ödemelerinde erteleme talebinin, Dubai World'ün yan kuruluşu olan emlak şirketi Nakheel için de geçerli olduğu belirtildi.

'Durum şoke edici'

SICO Yatırım Bankası'ndan uzman Şakil Sarvar, "Bu şoke edici bir durum. Çünkü son birkaç aydır gelen haberler, Dubai'nin büyük olasılıkla borç taahütlerini karşılayacağı yönündeydi." dedi.

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri'ni oluşturan yedi özerk emirlikten biri.

Uzmanlar, Dubai'nin yabancı sermaye ve dev inşaat projelerine dayanan gösterişli büyüme modelinin bedelini ödediğini söylüyor.

Bazı uzmanlar da, Dubai'nin büyük ihtimalle durumunu düzeltmek için ekonomik anlamda daha muhafazakâr bir tutum benimseyen Abu Dabi'den yardım isteyeceğini kaydediyor.

Küresel kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Dubai'den gelen bu son açıklama nedeniyle Dubai hükümetiyle bağlantılı şirketlerin kredi notunu düşüreceğini söyledi.

Dubai World'le ilgili açıklama, ülkede kamu kuruluşları ve şirketlerin kapalı olacağı Kurban Bayramı arefesinde yapıldı.