Memurlardan hükümete uyarı

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, dün toplu sözleşmeli grev hakkı için Türkiye genelinde yapılan iş bırakma eylemiyle ilgili ''Siyasi iradenin meydanlardan gelen sese kulak vermesini ve bu eylemde gerekli dersi çıkararak bir an önce kamu görevlilerine toplu sözleşme ve grev hakkı tanıyan düzenlemeyi hayata geçirmesini bekliyoruz'' dedi.

Image caption İstanbul'da grevdeki memurlar AKM önünde davullu zurnalı eylem yaptı

Akyıldız dün Kamu-Sen Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, bugün memurların insanca bir yaşam, toplu sözleşme ve grev hakkı ve tüm milletin geleceği için ayağa kalktığını söyledi ve 25 Kasım 2009'un ''memur sendikacılığının miladı'' olarak yazılacağını savundu.

Akyıldız, 3 Aralıktan itibaren TBMM'de bütçe görüşmelerinin başlayacağını, bu süreci takip edeceklerini belirtti.

Eylemler sırasında Ankara'da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu KESK'in eylemine polis müdahale etti.

Grev sağlık ve eğitim dışında özellikle ulaştırma sektöründe etkili oldu, İstanbul'da Haydarpaşa Garı'nda tren seferleri durdu, Ankara-İstanbul arasındaki tren seferleri kesintiye uğradı.

Anadolu, Fatih, Güney ekspresleri ile İç Anadolu Mavi treni kalkmadı.

İstanbul'da eylemler

Haydarpaşa Garı'nda bir açıklama yapan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu KESK'in Genel Başkanı Sami Evren, demiryolu işçilerinden eyleme büyük destek olduğunu vurguladı.

Image caption Grev sırasında memurlar çeşitli kentlerde kitlesel eylemler de yaptılar

Evren, ''İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir ve Diyarbakır gibi büyük şehirlerde greve büyük destek var. Bu şehirlerde banliyö ve ana hat trenleri bugün çalışmayacak. Trenlerin yanı sıra hastaneler, yatan hastaları ve acil hastalar dışında bugün hizmet vermeyecek. Greve öğretmenlerden de büyük katılım bekliyoruz'' dedi. Evren ayrıca, grevin bayramdan önce gerçekleştirilmesinin kasıtlı olarak belirlenmediğini kaydederek, ''Daha ağır koşullarda bu grevi gerçekleştirmek istemedik. Vatandaşlarımızdan eylemimize anlayış göstermelerini umuyoruz. Yaptığımız eylem, özünde onlara daha iyi hizmet sunabilmek içindir'' şeklinde konuştu.

KESK başkanı ve beraberindekiler, garda görevli olan ve greve katılan çalışanları ziyaret ederek, trenlere ve garın çeşitli yerlerine ''Bu iş yerinde grev var'' pankartlarını astı.

Memurların ''uyarı grevi'' adıyla yaptıkları iş bırakma eylemine katılanlar, sabah saatlerinde iş yerlerinin önlerinde ve sendika şubelerinde toplanmaya başladı.

İstanbul'da eyleme katılan binlerce kamu emekçisi Çapa Tıp Fakültesi ve Sirkeci Garı önünde toplandıktan sonra Beyazıt meydanı'na doğru bir yürüyüş yaptı.

Grubun "Toplu sözleşme hakkımızı istiyoruz" "İşten çıkarmalar yasaklansın" "İşsize iş" gibi sloganlar attığı duyuldu. Lise ve üniversitelerden eyleme destek vermek üzere yürüyüşe katılan öğrenciler "diplomalı işsiz olmak istemiyoruz" sloganını atıyordu.

Korteje eyleme destek veren Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK'den bir heyet ile Demokratik Toplum Partisi İstanbul milletvekili Sabahat Tuncel de Çapa'dan katıldı.

Bazı liselerden öğretmen ve öğrenciler birlikte yürüyüşe geçerken, İstanbul Üniversitesi'nde Genç Sen ve Öğrenci Kollektifleri boykot çağrısı yaptılar. Öğretim görevlilerinin grevine bir çok üniversitede öğrenciler de destek verdi. Boğaziçi Üniversitesi kampüs girişine "Bu iş yerinde grev var" pankartı asıldı.

Ankara'da polis müdahelesi

Ankara'da eyleme katılan memurlar ve destekleyenlerden bir kısmı Ziya Gökalp Caddesinde gösteri yaptı.

Bu gösteri sırasında polis ÖDP, Öğrenci Kollektifleri ve Sosyalist Parti bayrakları taşıyan bir grubun yolunu keserek üst geçite çıkmalarını engellemek istedi.

Bianet haber sitesine göre polis ellerinde sopa ve taşlar bulunan grubu biber gazı kullanarak engellemeye çalıştı.

Adana'da trenler durdu

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Adana-Mersin arasındaki tren seferleri durdu. Adana Garı'nda memurlar, 1 günlük iş bırakma eylemi öncesi, grev pankartları asıp, önlükler giydiler. Eyleme, Ulaşım Sen ve BTS üyeleri de destek verdi. Memurlar, davul zurna eşliğinde halay çekti.

Image caption Grevden etkilenen tren garlarına çok sayıda polis konuşlandırıldı

Erzurum'da memurlar ellerinde döviz ve pankartlarla Valilik binası önünde basın açıklaması yaptıktan sonra Havuzbaşı Atatürk anıtına kadar yürüyüşe geçtiler.

Sağlık çalışanlarının da destek verdiği eylem nedeniyle bugün Türkiye çapında hastanelerde acil servis ve yatan hastalar dışında günboyunca hiçbir hastaya hizmet verilmeyecek.

Türkiye Kamu-Sen ve KESK'in çağrısıyla yapılan eyleme, Birleşik Kamu-İş, BASK ve HAKSEN üyeleri de katılıyor.

Eyleme katılan konfederasyonlardan Türkiye Kamu-Sen'in 375 bin 990, KESK'in 224 bin 413, Birleşik Kamu-İş'in 20 bin 731, BASK'ın 4 bin 976 ve HAKSEN'in ise 2 bin 967 üyesi var. DİSK, Türk-İş, Türk Tabipler Birliği ve Türk Eczacılar Birliği de eyleme destek olduğunu duyurdu. Memur-Sen ise eyleme katılmıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, memurların grev hakkı talebiyle iş bırakma eylemini yasadışı olarak nitelemiş ve ''O zamanda tabii neticesine katlanırlar'' demişti.