İran'dan rest: 10 yeni nükleer tesis

İran'da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, 10 yeni uranyum zenginleştirme tesisinin inşaasına ilişkin planları onayladı.

Image caption Eylül ayında İran'ın nükleer tesisi olduğu ortaya çıkmıştı

İran lideri, ülkesinin yılda 250-300 ton nükleer yakıt üretmeyi hedeflemesi gerektiğini söyledi.

Tahran'dan gelen haberlere göre tesislerden yerleri belirlenmiş olan beşinin inşaasına hemen başlanacak, diğer beşi için ise iki ay içinde yer bulunacak.

Ahmedinecad'ın açıklamaları, İran parlamentosunun bu sabah hükümete, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'yla işbirliği düzeyinin azaltılması çağrısında bulunmasını izliyor.

Kurulacak 10 yeni uranyum zenginleştirme tesisinin Natanz büyüklüğünde olması planlanıyor.

2020 yılına kadar üretmeyi hedefledikleri 20 bin megawatt elektrik enerjisi için yılda 250-300 ton civarında yakıta ihtiyaçları olduğunu kaydeden İran lideri, uranyum zenginleştirme düzeyinin de arttırılacağını söyledi.

Böyle bir adım ise, BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı. Ancak BBC muhabiri John Leyne, İranlıların buna yanıtının ise, ''yaptığımız nükleer silahsızlanma anlaşmasına uygun'' olduğunu anımsatıyor.

İran'la BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu arasındaki gerilim geçen hafta tırmanmıştı.

Sabah saatlerinde parlamento Ahmedinecad'dan UAEK ile işbirliği düzeyini azaltmasını istedi.

Parlamentonun kararı, Atom Enerjisi Kurumu'nun Tahran yönetimini bir uranyum zenginleştirme tesisini gizlemesi nedeniyle sert şekilde uyarmasını izliyor.

Kum kenti yakınlarındaki tesisin varlığı eylül ayında açıklanmıştı.

İran, nükleer programının barışçıl enerji amaçlı olduğunu söylerken, ABD Tahran'ın nükleer silah peşinde olduğu iddiasında.

Yeni tesisin varlığı Batılı ülkelerin Tahran'ın nükleer emellerinden duyduğu kaygıları artırdı.

UAEK'nın İran'la ilgili önceki gün kabul edilen karar tasarısında, Tahran'ın BM Güvenlik Konseyi kararlarına da bugüne kadar yapılan tüm uyarılara rağmen uymayarak uranyum zenginleştirme faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğü ifade edilmişti.

Kararda ayrıca Kum kenti yakınlarındaki tesiste uranyum zenginleştirme çalışmalarının durdurulması ve yeni ve gizli tesis inşa planı olmadığının teyit edilmesi isteniyor.

Karar, ayrıca İran'ın uranyum zenginleştirme projesini derhal dondurmasını talep ediyor.

Tahran'a karşı kararlara genellikle destek vermeyen Rusya ve Çin'in de bu son kararda onayı bulunuyor; ancak bunun, bu iki ülkenin, Tahran'a yönelik yaptırımlara destek verdikleri anlamına gelip gelmediği netlik kazanmadı.

İlgili haberler