İran: Bizi Batı kışkırttı

İran, nükleer programını genişletme kararını Batı'nın "kışkırtması" sonucu aldığını savundu.

Image caption Eylül ayında İran'ın nükleer tesisi olduğu ortaya çıkmıştı

İran, 10 yeni uranyum zenginleştirme tesisi açacağını duyurmuştu.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, bu kararı, Birleşmiş Milletler'in, Kum kentinde varlığı yeni ortaya çıkan bir nükleer tesisteki faaaliyetlerin dondurulması talebi üzerine aldıklarını söyledi.

Aynı zamanda İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan Salihi, "İran'ın Natanz'daki büyüklükte çok fazla santral inşa etme planı yoktu. Ama Batı bizim barışçıl mesajlarımızı anlamak istemiyor" dedi.

Tahran'ın açıklamalarına göre tesislerden yerleri belirlenmiş olan beşinin inşaasına hemen başlanacak, diğer beşi için ise iki ay içinde yer bulunacak.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 2020 yılına kadar nükleer santrallerden 20 bin megavat elektrik enerjisi üretmek istediklerini, bunun için de yılda 250-300 ton civarında nükleer yakıta ihtiyaçları olduğunu açıkladı.

Bu hedef doğrultusunda İran'ın uranyum zenginleştirme için 500 bin santrifüje ihtiyacı var. Natanz'da halihazırda yaklaşık 5000 çalışan santrifüj bulunuyor. Bu sayının 54 bine çıkarılması planlanıyor.

Mahmud Ahmedinejad, kabinesine bu planlara ilişkin bilgi verirken, uranyum zenginleştirme düzeyinin de artırılacacağını açıkladı.

'İran tehlikeli bir oyun oynuyor'

İran'ın yeni nükleer tesisler inşa etme kararı Batılı ülkelerin tepkisine neden oldu.

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, İran'ın bu planlarla uluslararası yükümlülüklerinin aksine davrandığını ve hükümetin kendisini daha fazla tecrit etmeyi seçtiğini söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, İran'ı 'çocukça' davranmakla suçladı ve "Tahran çok tehlikeli bir oyun oynuyor" dedi.

İngiliz hükümeti de, yeni uranyum zenginleştirme tesisleri açmanın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının ihlali anlamına geldiğini söylüyor.

İsrail'in İngiltere Büyükelçisi Ron Prosor, Tahran'a askeri müdahele olasılığının hatırlatılması üzerine "Her türlü seçeneğin masada olduğunu" belirtti.

İran barışçıl nükleer enerji üretmenin hakkı olduğunu, uluslararası kararları İran'a baskı yapan ülkelerin çiğnediğini söylüyor. Yeni tesislerin olası saldırılara karşı korunaklı olan dağlık arazilere kurulacağını söyleniyor.

İran'la BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu arasındaki gerilim geçen hafta, Kum tesisindeki faaliyetlere odaklanan bir rapor ardından tırmanmıştı.

İlgili haberler