Belediye başkanına cinayet davası

Filipinler'in güneyindeki Maguindanao eyaletinde, güçlü bir klanın üyesi olan Belediye Başkanı Andal Ampatuan hakkında, 57 kişinin öldürüldüğü katliam nedeniyle dava açıldı.

Image caption Ampatuan saldırıya öncülük etmekle suçlanıyor

23 Kasım'daki katliamın ardından geçen hafta teslim olan Ampatuan, katliamda rolü olduğu iddialarını reddediyor.

Savcılar ise, görgü tanıklarına dayanarak, Ampatuan'ın saldırıyı gerçekleştiren silahlı gruba liderlik ettiğini söylüyor.

Katliamda öldürülenler, gelecek yıl yapılacak valilik seçimlerinde Ampatuan'ın rakiplerinden birine ait seçim konvoyunda yer alıyordu.

Aralarında adayın yakınlarının yanı sıra hukukçular ve gazetecilerin de bulunduğu bu kişiler, dağlık bir alanda kaçırıldıktan sonra kurşuna dizildiler. Cesetlerin olay yerinde acelece gömüldüğü belirtiliyor.

Maguindanao, kanunsuzluğun hüküm sürdüğü bir eyalet ve seçim dönemlerinde sık sık şiddet olayları yaşanıyor.

Fakat ülkede bulunan gazeteciler, katliamın tüm Filipinler'i dehşete düşürdüğünü söylüyor.

Geçmişte, Ampatuan klanından destek gören Filipinler Cumhurbaşkanı Gloria Arroyo, sorumluları adalet önüne çıkarma sözü vermişti.

Savcılar, Andal Ampatuan'a 25 ayrı suçlama yöneltildiğini açıkladı.

Aralarında Maguindanao eyaletinin ve Anduan kasabası polis yetkililerinin de bulunduğu 20 zanlıyla ilgili soruşturma ise sürüyor.

Dava, katliama en yakın yer olan Cotobato kentindeki bölge mahkemesinde açıldı. Fakat güvenlik nedeniyle davanın daha sonra başkent Manila'ya alınması planlanıyor.