İsviçre'ye insan hakları eleştirisi

Birleşmiş Milletler'in İnsan Hakları Yüksek Komiseri İsviçre'nin ülkede yeni minare inşaatına yasak getiren kararını "bariz şekilde ayrımcı" sözleriyle kınadı.

Image caption Referandum önergesi oyların yüzde 57'si ile onaylandı

Cenevre'de bir açıklama yayımlayan Navi Pillay, kararın alınmasına yol açan referandumun, İsviçre'yi insan hakları taahhütleri açısından bir açmaza sürüklediğini belirtti.

Sözcüsü Rupert Colville de bu alandaki uluslararası sözleşmeleri ihlal eden önergelerin oya sunulmasını sorguladı...

Colville "Bu kararın İsviçre'deki Müslümanlar aleyhinde açıkça ayrımcı olduğuna hiç şüphe yok... Belki de uluslararası sözleşmeleri, anlaşmaları bu şekilde ihlal eden bir öndergenin hiç oya sunulmaması gerekir." dedi.

Referandum geleneği

Bağlantısızlık geleneği ile ünlü İsviçre aslında Birleşmiş Milletler'e bile 2002 yılında katıldı.

Bunun bir nedeni İsviçrelilerin, çok değer verdikleri referandumlar sistemi ve doğrudan demokrasi anlayışına dış müdahale fikrinden hoşnut olmamasıydı.

Kanton yapısıyla yönetilen İsviçre'de önergeler, 100 bin imza toplanması halinde vatandaşlara sunuluyor ve onaylanırsa doğrudan yürürlüğe giriyor.

Ancak Pazar günü bir sağcı partinin girişimiyle düzenlenen referandumun oyların yüzde 57'siyle desteklenmesi ardından, İsviçre kendisini dikkatlerin odağında buldu.

Referandum dün Müslüman ve Hıristiyan din adamları ile Avrupa Konseyi ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği teşkilatı başta olmak üzere pek çok çevreden tepkilere hedef oldu.

Tepkilere İsviçre dışişleri bakanı da katıldı. Micheline Calmy-Rey bu yönde bir adımın aşırılığı körükleyip güvenliği tehlikeye atabileceğini söyledi.

Calmy-Rey referandumu farklı din ve kültürlerin bir arada yaşamasına bir saldırı olarak niteledi ve bunun İsviçreli Müslümanlara karşı bir oylama olarak algılanmamasını istedi.

Tepkiler ışığında yasak kararının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne hatta belki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne götürüleceği gitgide netleşiyor.

İlgili haberler