ABD'den NATO'ya asker gönderme baskısı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın Afganistan savaşıyla ilgili yeni stratejisini açıklamasının ardından, NATO üyeleri üzerinde bu ülkeye takviye asker gönderme baskısı giderek artıyor.

Image caption Taliban Afganistan'ın güneyi ve doğusunda bir çok bölgeyi denetimi altında tutuyor

NATO ülkelerinin dışişleri bakanları, bugün Brüksel'de üst düzey Amerikalı yetkililerin de katılması beklenen bir toplantıda bir araya geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri, NATO'daki müttefiklerinden, Afganistan'a daha fazla asker göndermelerini talep ederken, bazı Avrupa ülkeleri ise bu konuda istekli görünmüyor.

Barack Obama, Salı günü yaptığı açıklamada, Taliban'la savaş için Afganistan'a 30 bin yeni asker göndereceğini ve bir buçuk yıl içinde bu ülkeden asker çekmeye başlayacaklarını açıklamıştı.

Obama'nın planlarını açıklaması ardından Amerikan yönetiminden üst düzey yetkililer, başkanın planlarıyla ilgili olarak Amerikan siyasetçilerini ikna turlarına çıktılar.

İkna turları

ABD'nin Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Mike Mullen, Senato'nun Silahlı Kuvvetler Komitesine yaptığı açıklamada, Afganistan'a 30 bin ek asker göndermenin, Taliban'ın ülkede felakete yol açmasını engelleyebileceğini söyledi.

Afganistan'daki tüm yabancı güçlerin komutanı Amerikalı Orgeneral Stanley McChrystal, asker takviyesinin sonuçlarının bir yıl içinde alınacağını belirtti. McChrystal, gelecek yıl yaz aylarına doğru ikna edici bir gelişmeninin sağlanacağını savunyor.

Eski Cumhuriyetçi başkan adayı Senatör John McCain ise, Obama'nın, bir buçuk yıl içinde Afganistan'dan asker çekmeye başlayacaklarını açıklamasını eleştirdi. McCain bunun Amerika'nın dostlarına ve düşmanlarına yanlış bir izlenim verdiğini savunuyor. Bu yönde eleştirilere yanıt veren Başkan Obama'nın Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke ise, BBC'ye verdiği demeçte, geri çekilme takvimine ilişkin yapılan açıklamanın Taliban'ın elini güçlendirdiği iddialarını reddetti.

Holbrooke, bir buçuk yıl içinde geri çekilmenin başlayacağı açıklamasının, Amerikan iç kamuoyuna yönelik olarak yapılmadığını vurguladı.

Afganların, ülkelerinde, yabancı ülke askerlerinin sürekli kalmasını istemediklerini belirten Holbrooke'a göre, Afgan asker ve polisinin kapasitesinin artırılması Taliban'a karşı stratejinin en kritik unsurunu oluşturuyor.

BBC'nin Kuzey Amerika Editörü Mark Mardell ise, farklı kesimleri Obama'nın planına ikna etme sürecinin zorlu geçeceğini söylüyor.

Bu arada Amerika'nın asker takviyesi planı konusunda bir açıklama yapan Taliban ise, bu stratejinin işe yaramayacağını ve yabancı güçlerin daha büyük kayıplar vermesiyle sonuçlanacağını savundu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, ülkesinin Taliban'a karşı mücadeleye destek vermek üzere Afganistan'a 30 bin takviye asker göndereceğini ve 2011 yılından itibaren de bu ülkeden çekilmeye başlayacaklarını duyurmuştu.

Yeni Plan

2010'un ilk yarısında tamamlanması hedeflenen yeni asker takviyesiyle birlikte, ABD'nin Afganistan'daki asker sayısı 100 bini aşacak.

Obama, Nato ülkelerini ve diğer müttefiklerini de Afganistan'da Taliban militanlarına karşı savaşın yükünü paylaşmak için ek asker göndermeye çağırdı.

Amerikan güçlerinin Afganistan'da bulunmalarını savunan Obama, Vietnam ile Afganistan arasında karşılaştırmalar yapılmasını reddetti ve Afganistan'da dünyanın güvenliğini sağlamak için savaş verildiğini savundu.

İlgili haberler