Fransa müzelerinde grev

Fransa'da kültür ve turizm sektöründeki kamu çalışanlarının grevi ülkenin dünyaca ünlü turistik merkezlerinin kapılarını kapatmasına yol açtı.

Image caption Louvre Müzesi önüne grev afişleri asıldı

Greve giden memurlar, hükümetin emekliliği gelen çalışanların yarısının yerine yenilerini almama kararını protesto ediyor.

Bu karar kadroların pek çok müzede önemli oranda azalması anlamına geliyor.

Kültür bakanlığında çalışan memurları temsil eden yedi sendika bu durumun ülkenin ulusal müzelerini olumsuz etkileyeceğini savunuyor.

Müze çalışanlarının iş bırakması nedeniyle dün Versailles Sarayı ziyaretçilere kapandı; her gün binlerce kişinin gezdiği Paris'in batısındaki sarayın bahçeleri ise açık.

Kapılarda grev gözlemcileri var

Grev gözlemcileri, pek çok yerde turistleri kapıdan geri çeviriyor.

Dün Louvre müzesi, grev yüzünden geç açıldı ve muazzam koleksiyonunun ancak bir bölümü gezilebilir durumdaydı. Bugün de yetkililer turistleri içeri almak için arka kapılardan birini kullanmak zorunda kaldı.

Ancak girişler her zamankinden çok daha yavaştı.

Louvre Müzesi yılda sekiz milyon ziyaretçi tarafından geziliyor. Müze yetkilileri ziyaretçileri çekmek için bilet fiyatlarını yarıya düşürdü, ancak uzun kuyruklar nedeniyle pek çok ziyaretçi içeriye girememekten şikayetçi.

İzlenimci eserlere ev sahipliği eden Musee d'Orsay ile Arc de Triomphe savaş anıtındaki eylemlerse Çarşamba günü başlamıştı.

Rodin Müzesi ve 23 Kasım'da eylemlerin ilk başladığı Pompidou Modern Sanat Müzesi de grev nedeniyle kapılarını kapatan diğer turistik merkezlerden.

Sendikalar eylemi sürdürme konusunda her akşam bir sonraki gün için oylama yapıyor.

Fakat taraflar taleplerinde ısrarlı. Kültür Bakanı Frederic Mitterrand önceki gün geç saatlere dek sendika liderleri ile görüştü ancak ilerleme sağlanamadı.

Mitterand, görüşmeler ardından planlanan kesintilerin hayata geçirileceğini söyledi.

CFTC sendikasından Joseph Thouvenel ise "Paris'in daha çok turist çekmesini sağlama isteğiyle, bu hizmeti sağlayacak kaynakların azalmasını nasıl bağdaştıracağız?" diye soruyor.