ABD, NATO'nun adımını bekliyor

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, NATO üyelerinin Afganistan'a takviye birlik gönderme çağrılarına olumlu yanıt vermesini beklediklerini söyledi.

Image caption ABD, 2010'un ilk yarısı içinde Afganistan'daki asker sayısını 100 bine çıkaracak

Clinton, Brüksel'de devam eden NATO dışişleri bakanları toplantısında şimdiye kadar aldıkları tepkilerin olumlu olduğunu belirtti.

NATO yetkilileri, ABD'nin 30 bin takviye asker gönderme kararı ardından 20'den fazla ülkenin de Afganistan'daki asker sayısını artırmayı planladığını açıkladı.

Ancak bazı Avrupa ülkeleri Afganistan'a ilave asker gönderme konusunda isteksiz davranıyor.

Aralarında İtalya, Polonya, Gürcistan ve İngiltere'nin de bulunduğu bazı ülkeler Afganistan'a takviye birlik gönderme niyetlerini kamuoyuna açıkladılar.

Ancak Brüksel'deki toplantıyı izleyen BBC muhabiri Nick Childs'a göre ABD, görüşmelerin sonunda birkaç ülkenin daha bu yönde adım atmasını bekliyor.

Almanya ve Fransa isteksiz

Bazı NATO ülkelerinde, Afganistan operasyonu ABD ve İngiltere'dekinden daha fazla sorgulanıyor. Almanya ve Fransa, kamuoyunun baskısı nedeniyle asker göndermeye olumlu bakmıyor.

Afganistan'daki ABD ve NATO güçlerinin komutanının, Barack Obama'dan 40 bin takviye asker istediği düşünülüyordu.

Obama, Salı günü yaptığı açıklamada, 30 bin asker gönderileceğini açıklamış, kalan 10 bin askerin de diğer NATO üyelerince karşılanması çağrısında bulunmuştu.

Clinton, NATO'daki mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerde, birçok ülkenin Afganistan operasyonlarının öneminin bilincinde olduğunu söyledi.

İngiltere geçtiğimiz günlerde ülkeye 500 yeni asker göndereceğini duyurmuştu.

NATO yetkilileri Gürcistan'ın 900, Polonya'nın 600 ve Slovakya'nın 250 asker göndereceğini açıkladı.

Portekiz daha önceden yaptığı taahhüt doğrultusunda 150 askerini eğitim amacıyla sevkedecek.

Arnavutluk 35 muharip asker, 50 eğitmen sevk edeceğini duyurdu.

İlgili haberler