Somali'deki patlamada üç bakan öldü

Başkent Mogadişu'daki bir mezuniyet töreninde meydana gelen patlamada hükümetin üç bakanı da dahil en az 19 kişi öldü çok sayıda yaralı var.

Image caption Patlama ardından olay yerinde büyük bir karışıklık vardı

Saldırıyı kadın kılığında bir intihar eylemcisinin düzenlediği haber veriliyor.

Somali Enformasyon Bakanı Dahir Mohamud Gelle, saldırganın kadın giysileri ve ayakkabıları giydiğini ve başörtüsü taktığını söyledi.

Gelle "Bugün olanlar ulusal bir felaket" diye konuştu.

Şu ana kadar saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı.

Patlama sırasında Somali yayınları bölümünden bir BBC muhabiriyle birlikte olay yerinde olan muhabirimiz Muhammed Olad Hasan olay yerinde çok sayıda ceset gördüğünü söylüyor.

Olad Hasan, olaydan hemen sonra telefonla verdiği ilk haberde "Somali servisi muhabiri Ayalee ve ben patlamadan yara almadan kurtulduk. Ama gördüklerimiz bizi şok etti. Salonda yedi ceset saydık. 15 kişi de yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Üç bakanın öldüğünü doğrulayabiliriz. Üç bakanın daha yaralılar arasında olduğu söyleniyor" dedi.

Başkentteki Banadir Üniversitesi'nin 43 öğrencisi için düzenlenen ve yüzlerce kişinin katıldığı mezuniyet töreni Mogadişu'daki bir otelde yapılıyordu.

Somali'de İslamcı grupların direnişiyle karşı karşıya olan Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen hükümet ülkenin çok küçük bir bölümünde denetim sahibi.

Şamo Oteli'nde meydana gelen patlamayla ilgili ayrıntılar hala yeni yeni ortaya çıkıyor fakat Reuter ajansına konuşan görgü tanıkları saldırının bakanları hedef aldığı görüşünü dile getiriyor.

Üç bakan öldü

Törene katılan Somali hükümetinin beş bakanından Sağlık Bakanı Kamar Aden Ali, Eğitim Bakanı Ahmed Abdulahi Wayeel, ve Yüksek Öğrenim Bakanı İbrahim Hassan Addow'un öldüğü doğrulandı.

Image caption Törene katılan Somali hükümetinin beş bakanından üçünün öldüğü bildiriliyor

Ölenler arasında iki de gazeteci bulunduğu bildiriliyor.

Patlamanın meydana geldiği Şamo Oteli, Mogadişu'ya yardım görevlisi, gazeteci ya da diplomat olarak giden az sayıdaki yabancının kaldığı ya da sıkça ziyaret ettiği bir mekan.

Somali'deki Afrika Birliği Barış Gücü AMISOM'un Mogadişu'daki üssünden yalnızca bir kilometre mesafedeki otel başkentte halen hükümetin denetimindeki bir kaç küçük bölgeden birinde bulunuyor.

Muhabirler, tören sırasında bakanların korumalarının tümünün salon dışında bulunduğunu ve güvenlik tedbirlerinin çok sıkı olmadığını söylüyorlar.

AMISOM güçlerine vekaleten komuta eden Wafula Wamunyuni, saldırının "BM desteğindeki hükümete korku salma ve şantaj yapma"amacını taşıdığını söyledi.

Somali'de 1991 yılından bu yana etkili bir merkezi hükümet kurulamadı.