İklim değişikliğinde e-posta krizi

BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Kurulu, İngiliz bilim adamlarının küresel ısınmaya insanın neden olduğu savlarını güçlendirmek için verileri çarpıttığı iddialarını araştırmaya karar verdi.

İddialar East Anglia Üniversitesi İklim Araştırma Birimi'nden bilim adamlarına ait e-postaların internette yayınlanmasıyla ortaya çıkmıştı.

E-posta skandalı iklim değişikliği ile ilgilenen çevrelerde şaşkınlık yarattı. Polis de olaya karışan bilimadamlarının bilgisayarlarına yasadışı olarak girilip girilmediğini araştırıyor.

Tartışmalar geçen ay İklim Araştırma Birimi'nin meslekdaşlarıyla yaptığı yüzlerce yazışmanın internette yayınlanmasıyla patlak verdi.

Bu e-postalardan biri, birimin başkanı Profesör Phil Jones'un bazı bilimsel araştırma makalelerinin iklim konusundaki bir sonraki BM değerlendirme toplantısının dışında tutulmasını istediği izlenimi yaratıyor.

Konu hakkında açılan bir iç soruşturma süresince görevinden ayrılan Profesör Jones, kesinlikle böyle bir niyeti olmadığını söylüyor ve yazışmaların bağlamı dışında yansıtıldığını savunuyor.

Muhaliflere koz verdi

İklim değişikliği ile ilgili şüpheleri bulunanlar bu olayı kullanma eğiliminde.

Yazışmaların iklimde değişikliğin insan eylemlerinden kaynaklandığı konusundaki kanıyı zayıflattığını savunanlar, bu olayı ABD'de 1970'lerdeki Watergate skandalına atfen "İklimGate" olarak adlandırıyor.

Örneğin fosil yakıt kullanımında kesintiye gidilmesinin en büyük muhaliflerinden Suudi Arabistan, gelecek hafta Kopenhag'da yapılacak zirvede, karbon gazı salımlarının azaltılmasına yönelik planların rafa kaldırılmasını talep etti.

BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Kurulu Başkanı Profesör Rajenda Pachauri, BBC'ye yaptığı açıklamada konunun ciddi olduğunu ve gözardı edilemeyeceğini söyledi.

Bu arada dünyanın önde gelen 500 şirketinin yöneticileri, Kopenhag Zirvesi'nde sera gazlarında ciddi kesinti kararı alınması için lobi faaliyeti yürütüyor.

CBI adlı lobi grubunun başında bulunan Richard Lambert, "İklim değişikliğinin bilimsel detaylarını biz bilemeyiz. Ancak riskleri anlayabiliyoruz" diye konuştu.

İklim değişikliğinin büyük bir risk oluşturduğunu söyleyen Lambert, bu riskle mücadelenin de kapsamlı olduğunu söyledi.

İlgili haberler