İran'la nükleer tesis gerilimi tırmanıyor

İran'ın gizli tesisi
Image caption Eylül ayında İran'ın nükleer tesisi olduğu ortaya çıkmıştı

İran'ın nükleer konulardaki yetkilisi Ali Ekber Salihi ülkesinin önümüzdeki yıllarda yeterli enerji üretebilmek için yirmi nükleer zenginleştirme tesisine ihtiyacı olduğunu söyledi.

İran medyasında yer alan bu açıklama, bu ülkenin on yeni nükleer tesis planını açıklamasının uluslararası tepkilere neden olmasının bir hafta ardından geldi.

Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Kum kenti yakınlarında gizli nükleer tesis inşa etmesinden dolayı İran'a kınamıştı.

Kurum İran'dan tesisin inşasını durdurmasını istedi ancak İran yönetimi bunu reddetti.

İran, nükleer programını genişletme kararını Batı'nın "kışkırtması" sonucu aldığını savundu.

İran, 10 yeni uranyum zenginleştirme tesisi açacağını duyurmuştu.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, bu kararı, Birleşmiş Milletler'in, Kum kentinde varlığı yeni ortaya çıkan bir nükleer tesisteki faaaliyetlerin dondurulması talebi üzerine aldıklarını söyledi.

Aynı zamanda İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan Salihi, "İran'ın Natanz'daki büyüklükte çok fazla santral inşa etme planı yoktu. Ama Batı bizim barışçıl mesajlarımızı anlamak istemiyor" dedi.

Tahran'ın açıklamalarına göre tesislerden yerleri belirlenmiş olan beşinin inşaasına hemen başlanacak, diğer beşi için ise iki ay içinde yer bulunacak.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 2020 yılına kadar nükleer santrallerden 20 bin megavat elektrik enerjisi üretmek istediklerini, bunun için de yılda 250-300 ton civarında nükleer yakıta ihtiyaçları olduğunu açıkladı.

Bu hedef doğrultusunda İran'ın uranyum zenginleştirme için 500 bin santrifüje ihtiyacı var. Natanz'da halihazırda yaklaşık 5000 çalışan santrifüj bulunuyor. Bu sayının 54 bine çıkarılması planlanıyor.

İlgili haberler