Diyarbakır'daki gösteride bir kişi öldü

İmralı'da tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarının düzeltilmesi amacıyla bir süreden beri devam eden eylemler Güneydoğu’da tırmanışa geçti.

Image caption Diyarbakır'da polisle çatışma öncesinde yapılan yürüyüş.

Diyarbakır’da 23 yaşındaki bir genç açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

Bölgede sekiz ayrı il ve ilçede gerçekleştirilen izinsiz eylemlerde de çok sayıda kişi yaralandı.

Diyarbakır'da DTP il binası önünde toplanan ve aralarında DTP Diyarbakır milletvekilleri Selahattin Demirtaş ve Aysel Tuğluk, Belediye Başkanı Osman Baydemir ve bazı DTP'li belediye başkanlarının da bulunduğu gruba yürüyüş izni vermeyen polisle göstericiler arasında çıkan arbede ara sokaklara yayıldı.

Göstericiler taş, molotof kokteyli ve havai fişeklerle çevik kuvvet ablukasını kırmaya çalışırken, güvenlik güçleri gaz bombaları ve tazyikli sularla kitleyi dağıtmaya çalıştı.

Şanlıurfa Karayolu üzerinde bulunan AK Parti İl Başkanlığı göstericilerin taşlı ve molotoflu saldırısına hedef oldu.

Bağlar Mahallesi’ndeki DTP il binası ve çevresi çatışmaların büyük oranda yaşandığı nokta oldu.

DTP yakınlarında güvenlik güçleri zaman zaman havaya ateş açarak göstericileri dağıtmaya çalıştı.

Bu arada sırtından vurulan Dicle Üniversitesi öğrencisi 23 yaşındaki Aydın Erdem kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Gazdan ve taşlardan pek çok kişi de yaralandı.

Diğer iller

Eylemler diğer il ve ilçelere de sıçradı. Siirt, Batman, Hakkari, Yüksekova, Şemdinli, Doğubeyazıt ve Silopi’de de Öcalan’ın cezaevi koşulları protesto edilerek yürüyüşler düzenlendi.

Siirt’te Öcalan lehine slogan atan kitleyle polis arasında Eruh yolu üzerinde arbede yaşandı.

Taşlı sopalı çatışmalarda 20'yi aşkın kişi yaralandı.

Batman’da ise DTP İl Binası önünde toplanan aralarında milletvekilleri ile belediye başkanlarının da bulunduğu kalabalık grubun yürüyüşüne polis izin vermeyince oturma eylemi yapıldı. Ardından burada da polis ve göstericiler arasında olaylar çıktı.

Hakkari'de de öğlen saatlerinde Bağlar Mahallesi'nde toplanan 50 kişilik grup, PKK lehine sloganlar atıp, ateş yakarak yola barikat kurdu.

Araçların geçişine izin vermeyen göstericiler, polis araçlarını da taşladı. Polis göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su kullandı.

Hakkari’nin Yüksekova ile Şemdinli, Ağrı’nın Doğubeyazıt ve Şırnak’ın Silopi ilçelerinde de ağırlıklı olarak çocukların yer aldığı eylemlerde çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Polis baskınları

Bölgede tüm il ve ilçelerde yoğun güvenlik önlemleri uygulanırken, polis önceden belirledikleri noktalara baskınlar düzenleyerek molotof kokteyli ve havai fişek araması yapıyor.

Güvenlik güçlerine havadan helikopter desteği de veriliyor.

Ancak bu çalışmaların eylemlerin önüne geçebilmesi ya da azaltması şu an itibariyle mümkün görünmüyor.