'Usame bin Ladin'den haberimiz yok'

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, el Kaide lideri Usame bin Ladin'in nerede saklandığı konusunda yıllardır güvenilir istihbarat alamadıklarını itiraf etti.

Image caption Usame bin Ladin 2001'den beri firarda.

Gates, Amerikan ABC kanalına yaptığı açıklamada "Usame bin Ladin'in nerede olduğunu bilmiyoruz. Bilseydik gider alırdık." dedi.

Pakistan'da tutuklanan bir Taliban üyesi geçen hafta bin Ladin'in bu yıl Afganistan'da saklandığını söylemişti.

Usame bin Ladin'le 11 Eylül olaylarından önce defalarca görüştüğünü söyleyen bu tutuklu, Ocak ya da Şubat ayında gördüğü güvenilir bir kontağının da, daha 15-20 gün önce el Kaide lideriyle Afganistan'da buluştuğunu söylediğini öne sürmüştü.

ABD'li bakan ise televizyondaki söyleşisinde bu bilgileri doğrulayamayacağını söyledi.

El Kaide lideri hakkında en son ne zaman iyi bir istihbarat aldığı sorulan Bakan Gates "Zannedersem yıllar oldu." diye yanıt verdi.

'Pakistan'dan kaçıyorlar'

İstihbarat örgütleri bugüne dek Usame bin Ladin'in sınırın Pakistan tarafında olduğunu söylüyordu.

Ancak tutuklanan Taliban üyesi, militanların insansız Amerikan uçaklarının saldırılarından kaçmak için Pakistan'dan uzak durduğunu söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama bu hafta Afganistan'a 30 bin ek asker gönderme kararı almıştı.

Obama bu açıklamayı yaparken el Kaide liderlerinin 2001-2002 gibi Pakistan'a kaçtığını ve "sınırdaki sığınaklarında tutunmayı başardıklarını" söylemişti.

Afganistan-Pakistan sınırı dağlık ve korunması neredeyse imkansız bir sınır olarak biliniyor.

Bu bölgede yaşayan aşiretler de gelenekleri gereği kendilerine sığınan kişileri korumakla yükümlü, üstelik merkezi otoriteden hoşlanmayan topluluklar.

ABD Senatosu'nun Dış İlişkiler Komisyonu'ndaki Demokratların geçenlerde yayımladığı bir raporda, el Kaide liderinin 2001'in sonlarında yakalanmak üzere olduğu sonucuna varılmıştı.

Ancak rapora göre o dönemde ABD askerlerinin takviyesi çağrıları reddedildi ve bin Ladin de Pakistan'ın kontrolü zor aşiret bölgesine "rahatça geçebildi."

İlgili haberler