Dünya basınından liderlere çağrı

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bugün başlayacak iklim zirvesi için dünya basını güç birliği yaptı.

Image caption Makale Türkçe'nin de aralarında olduğu 20 dilde yayımlandı

Zirve dolayısıyla 45 ülkeden 56 gazete ortak bir başyazı yayımlayarak liderlere cesur adımlar atma çağrısı yaptı.

20 ayrı dilde yayımlanan bu metni hazırlayanİngiliz Guardian gazetesi de bugün birinci sayfasını tamamen bu yazıya ayırdı.

Yazı "Tarihin bu nesil hakkındaki hükmünü belirleyecek 14 gün" başlığını taşıyor.

Böylesi bir yazının ortaklaşa yayımlanması, "insanlığın ciddi bir acil durumla karşı karşıya olması" ile açıklanıyor.

Değişimin sonuçları

Yazıda, ortak hareket edilerek kararlı bir tutum sergilenememesi halinde küresel ısınmanın gezegene büyük zarar vereceği, refah ve güvenliği bozacağı belirtiliyor.

Yazıda dikkat çeken bazı satırlar şöyle:

"Bir süredir tehlikeler daha belirginleşiyordu. Ama şimdi gerçekler konuşmaya başladı. Son 14 senenin 11'i, kayıtlara geçen en sıcak yıllar oldu. Kuzey kutbundaki buzullar eriyor."

"Geçen yıl petrol ve gıda fiyatlarındaki tırmanış, gelecekte karşılaşabileceğimiz yıkımın sadece bir örneği. Bilim makalelerinde artık sorumlunun insanlar olup olmadığı değil, küresel ısınmanın vereceği zararı sınırlamak için ne kadar az zamanımız kaldığı tartışıyor. Şimdiye kadar dünyanın tepkisi cılız kaldı."

"Dönüşümün maliyeti yüksek olacak. Ancak bu tutar, küresel mali dünyayı kurtarmanın faturasından ve hiç bir şey yapmamanın sonuçlarının yaratacağı maliyetten kat be kat daha az."

Başyazı şöyle devam ediyor:

"Kopenhag'da delegeleri, tereddütlü davranmaya, anlaşmazlığa düşmeye ya da birbirlerini suçlamaya değil, fırsatı yakalamaya çağırıyoruz. Bu, zengin dünyayla yoksul dünyanın ya da batıyla doğunun savaşı olmamalı. Küresel ısınma herkesi etkilemektedir. Çözümü de hepimiz bulmalıyız. 56 gazete, aynı yazıyı yayımlıyor. Biz farklı ulusal ve siyasal perspektiflerimizle ne yapılması gerektiği konusunda uzlaşabiliyorsak liderlerimiz de pekala uzlaşabilir."

"Kopenhag'daki siyasetçiler, tarihin bu nesille ilgili yargısını şekillendirebilecek güce sahip. Ya harekete geçen ya da felaketi görmesine rağmen bunu engellemek için hiçbir şey yapmayan bir nesil."

Yazıyı yayımlayan gazeteler arasında Almanya'dan Süddeutsche Zeitung, Fransa'dan Le Monde, İtalya'dan La Repubblica, ABD'den Miami Herald ve Yunanistan'dan Katimereni bulunuyor. Pek çok gazete Guardian gibi yazıya ilk sayfalarında yer verdi.

20 gazeteden editörlerin kaleme aldığı yazıya Türkiye'den ise Hürriyet gazetesi destek verdi.

İlgili haberler