AB: Kudüs paylaşılmalı

Avrupa Birliği dışişleri bakanları Brüksel'deki toplantılarında, Orta Doğu'da barış için müzakerelere ve Kudüs'ün statüsü konusundaki görüşmelere devam edilmesi çağrısı yaptı.

Image caption Kudüs üç din için de vazgeçilmez önemde

Birlik, barışın yolunun Kudüs'ün hem İsrail hem de Filistinliler için başkent yapılabilmesinden geçtiğini belirtti.

İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhakını reddeden bakanların açıklamasında "AB'nin 1967 öncesi sınırlarda tarafların üzerinde uzlaştıkları değişiklikler dışında bir değişimi kabul etmeyeceği belirtildi".

AB'nin açıklaması başta düşünülen taslakların gerisine düşüyor.

Tanıma çağrısı yapılamadı

Dönem Başkanı İsveç'in hazırladığı ilk taslakta ise Doğu Kudüs'ün resmen gelecekteki Filistin devletinin başkenti olarak tanınması öneriliyordu.

İsrail sızan bu taslağa büyük tepki gösterdi ve değiştirilmesi için harekete geçti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu göreve geldiğinde Kudüs'ün İsrail'in bölünmez başkenti olduğunu söylemiş ve kentin geleceğinin müzakere sürecine katılmasını reddetmişti.

Selefi Ehud Olmert ise kapsamlı bir barış anlaşması karşılığında kentin bazı kesimlerinden vazgeçilebileceğini söylüyordu.

ABD, AB, Rusya ve Birleşmiş Milletler Kudüs'ün statüsünü "iki devletli çözüm" görüşmeleri için çözümü gereken temel meselelerden biri olarak görüyor.

Batı Şeria'daki Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad ise, açıklamayı memnuniyetle karşıladı.

Feyyad Reuter haber ajansına "Bu uluslararası hukuk, uluslararası meşruiyet, adalet için ve halkımızın geleceğe umutla bakmaya başlaması için iyi bir gün" dedi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "İsveç'in sunduğu aşırı uçtaki taslağın" kabul edilmemiş olması memnuniyet verici ve aklı selimin hakim olduğunun göstergesi olarak yorumlandı.

Açıklamada "AB İsrail Filistin arasında bir anlaşmaya varılması önündeki başlıca engelin Filistinlilerin müzakere masasına dönmeyi reddetmesi olduğunu gözardı etmektedir" denildi.

AB açıklamasında birliğin hiç bir zaman Doğu Kudüs ilhakını tanımadığı hatırlatıldı. Ayrıca İsrail'in yerleşim inşaatını durdurması ve Doğu Kudüs'teki Filistinlilere "ayrımcı" muameleye son vermesi istendi.

İlgili haberler