Google'dan gerçek zamanlı arama

İnternet devi Google, gerçek zamanlı arama özelliğini başlattığını açıkladı.

Image caption Google aynı zamanda, girilen bir resim yoluyla resim arama özelliğini de başlattı

İnternette en çok kullanılan arama motoru olan Google, bir milyarı aşkın site üzerinden gerçek zamanlı veri akışı sağlayacağını belirtti.

Google'ın bu yeni özelliği, Twitter'ın yanısıra MySpace ve Facebook gibi sosyal paylaşım ağlarından da güncellemeleri içerecek.

Google'dan yapılan açıklamaya göre bu yeni özellik, kullanıcılara bu tür sitelerde yapılan kamuya açık güncellemelere anbean ulaşabilme olanağı sağlayacak.

Bu türden güncellemeler, kullanıcılara gösterilen arama sonuçları sayfasında ayrı bir kutucuk içinde yer alacak.

Google, bu yeniliklerin İngilizce dilindeki tüm arama sitelerinde birkaç gün içinde uygulamaya geçeceğini, diğer dillerde ise uygulamanın 2010 yılı başından itibaren başlayacağını açıkladı.

Twitter hemen başlıyor

Kaliforniya'daki Bilgisayar Tarihi Müzesi'nde düzenlenen bir etkinlikte söz alan Google yetkilileri, gerçek zamanlı arama özelliğinin ilk kez olarak bir arama motoruna eklendiğini belirtti.

Açıklamaya göre Twitter'daki güncellemeler İngilizce arama motorlarına hemen yansımaya başlayacak.

Facebook ve MySpace gibi diğer sosyal paylaşım ağlarındaki kamuya açık bilgilerin arama sonuçlarına yansıması ise gelecek yılı bulacak.

Bu özellik aynı zamanda iPhone ya da Google'ın Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonlar aracılığıyla da kullanılabilecek.

BBC teknoloji muhabiri, bu değişiklik sayesinde İran'daki muhalif gösteriler ya da uçak kaçırma gibi sıcak haberlerde kamuya açık bir şekilde yayınlanan tüm mesajların, aynı anda Google kullanıcılarına ulaşabileceğini söylüyor.

İnternet arama piyasasında Google yüzde 65 ile liderliği elinde bulunduruyor.

Kısa süre önce Yahoo ile bir anlaşma imzalayan Microsoft'a ait Bing arama motoru ise pazarın yaklaşık yüzde 30'unu elinde bulunduruyor.

Görsel arama

Arama devi ayrıca Google Goggles adlı yeni bir görsel arama özelliğini de devreye soktu.

Bu özellik kapsamında kullanıcılar arama bölümünde anahtar kelime yerine bir resim kullanabiliyor.

Google Goggles, kullanıcıların girdiği resmi, Google'ın veri tabanı ile karşılaştırıp ilgili verileri kullanıcıya sunuyor.

Bu yeni özellik, Android işletim sisteminde kullanılabilecek.

İlgili haberler