'El Kaide, Bin Ladin yakalanmadan yenilmez'

Afganistan'daki Amerikan birliklerinin komutanı Orgeneral Stanley McChrystal, Usame bin Ladin yakalanmadan ya da öldürülmeden El Kaide'yi yenilgiye uğratamayacaklarını söyledi.

Image caption Stanley McChrystal, başka askere ihtiyaçları olmayacağını söylüyor

ABD Kongresi'nde konuşan McChrystal, Usame bin Ladin'in bir simge haline geldiğini belirtti.

Amerikalı komutan, Başkan Barack Obama'nın 30 bin takviye asker gönderme kararıyla Afganistan'da başarının mümkün olduğunu vurguladı.

Stanley McChrystal bununla birlikte Afganistan'daki görevlerinin "inkar edilemeyecek kadar zor" olduğunu, önümüzdeki 18 ayın kendileri için hayati önem taşıdığını kaydetti.

McChrystal, "Usame bin Ladin, yakalanmadan ya da öldürülmeden El Kaide'yi yenilgiye uğratabileceğimizi sanmıyorum. Bin Ladin, şimdi simge haline geldi. Hala yakalanamaması, dünyanın her yerinde örgütlenebilen El Kaide'yi cesaretlendiriyor" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Robert Gates ise Pazar günü, El Kaide liderinin nerede olduğunu bilmediklerini, yıllardır akıbeti hakkında güvenilir bir istihbarat almadıklarını açıklamıştı.

Usame bin Ladin'in Pakistan'la Afganistan arasındaki dağlık bölgede saklandığı tahmin ediliyor.

'Ağır bedel ödeyebiliriz'

Stanley McChrystal, Kongre üyelerine Afganistan'daki operasyonlarda önümüzdeki bir-buçuk yılın çok kritik olduğunu ancak bu süre içinde yeni takviye birliklere ihtiyaç duyacaklarını sanmadığını söyledi.

McChrystal, Afganistan'daki koalisyon güçlerinin karmaşık ve güçlü bir direnişle ve karşı karşıya olduğunu ve Afganların hükümetlerine güven duymadığını kaydetti, başarılı olmak için ağır bedeller ödeyebileceklerini belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama, geçen hafta Afganistan'a 30 bin takviye asker gönderileceğini açıklamış ve NATO ülkelerinden de bu ülkedeki birliklerini takviye etmelerini istemişti.

Geçen ay takviye planlarını sorgulamasıyla dikkat çeken Afganistan'daki ABD büyükelçisi Karl Eikenberry de Kongre oturumunda yeni yaklaşımın "Afganistan'ı istikrara kavuşturmak için en iyi yol olduğunu" söyledi.

Eikenberry başarı için Bin Ladin'in kilit durumda olduğuna katıldı.

Büyükelçi, "Amerikan halkı ve hatta dünya halkları için Usame Bin Ladin'in bir gün yakalanması ya da öldürülmesi, adalet önüne çıkarılması çok önemli" dedi.

2001 yılında El Kaide liderlerini teslim etmediği gerekçesiyle Afganistan'daki Taliban rejimine yönelik harekat başlatılırken, dönemin başkanı George Bush Bin Ladin ve kurmaylarının yakalanması ya da öldürülmesi için her şeyin yapılacağını vadediyordu.

Aradan geçen yıllarda ise Bin Ladin'in adı gündemden düştü. Hatta bir dönem CIA, Bin Ladin'den sorumlu birimini feshetmiş, bu karar daha sonra geri alınmıştı.

İlgili haberler