Hindistan'ın teknoloji odağı bölünüyor

Andra Pradeş'teki eylemciler

Hindistan hükümeti, ülkenin güneyinde yer alan Andra Pradeş eyaletini ikiye bölerek yeni bir eyalet oluşturacağını açıkladı.

Günler süren protesto ve şiddet olaylarının ardından içişleri bakanı Palaniyapan Çidambaram, Telangana adlı yeni eyaletin kuruluşunun resmen ilan edilmesi için sürecin kısa süre içinde sonuçlanacağını açıkladı.

Telangana eyaletinin oluşturulmasını destekleyenler, bölgenin uzun süredir ihmal edildiğini söyleyerek protesto eylemleri düzenliyordu.

Yarım yüzyıldır beklenen karar

11 gündür açlık grevinde olan eylemcilerin liderlerinden biri, kararın açıklanmasının ardından eylemine son verdiğini açıkladı.

Ancak eyalet meclisinin 70 üyesi, alınan kararı protesto etmek amacıyla görevlerinden istifa etti.

Bazı gözlemciler, bu durumun bir siyasi krizi de beraberinde getirebileceğini söylüyor.

Az gelişmiş ve kurak Telangana bölgesine eyalet statüsü verilmesi taleplerinin geçmişi bundan 50 sene öncesine dayanıyor.

Yeni eyaletin nüfusu tahminen 35 milyon kişi olacak.

Eyalet, Andra Pradeş'in kuzeyindeki on ayrı vilayeti kapsayacak.

Yüzölçümü olarak yeni eyalet, eğer bir ülke gibi düşünülürse, dünyanın otuz beşinci büyük ülkesi olabilecek durumda.

Muhabirlerimiz yeni eyaletin ülkenin en büyük teknoloji merkezlerinden olan, şimdiki eyalet başkenti Hayderabad'ı da içerebileceğini düşünüyor.

Kent Microsoft ve Google gibi şirketlerin ülkedeki merkezi.

Sevinç gösterileri

Alınan kararı kutlamak üzere kalabalık bir topluluk, eyalet başkenti Hayderabad'da toplanarak sevinç gösterileri düzenledi.

Başlangıçta bu gösterilerin büyük bir protesto eylemi olması planlanmıştı.

Kararın destekçileri, bazı bölgelerde kalkınmanın ancak bu vilayetlerin yeni bir eyalet çatısı altında toplanmasıyla mümkün olabileceğini savunuyor.

Haberciler ise alınan bu kararın, yeni eyaletler oluşturulması yönündeki talepleri de beraberinde getirebileceğini söylüyor.

Hindistan'daki en son üç yeni eyalet 2000 yılında oluşturulmuştu.

Bunlar, Madya Pradeş eyaletinin doğusunda oluşturulan Çatisgarh, Utar Pradeş'in kuzeyindeki yüksek bölgelerde kurulan Utarakhand ve Bihar eyaletinin güneyinde oluşturulan Carkhand eyaletleri.

Hindistan'ın toplam 28 eyaleti bulunuyor.

1969 yılında Telangana bölgesinin eyalet olması için düzenlenen gösterilerde çıkan şiddet olaylarında 400'den fazla kişi ölmüştü.