'Blackwater çalışanları CIA operasyonlarına katıldı'

Amerika Birleşik Devletleri'nin önde gelen gazetelerinden New York Times, özel güvenlik şirketi Blackwater'ın çalışanlarının, Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA'in, en hassas operasyonlarından bazılarına katıldıklarını öne sürdü.

New York Times gazetesi, bu operasyonlar arasında, Irak ve Afganistan'da gerçekleştirilen bazı baskınların da olduğunu öne sürdü.

Gazeteye konuşan bazı eski Blackwater çalışanları, meslektaşlarının Irak'ta 2004-2006 neredeyse her akşam, bazı şüpheli kişilerin yakalanması amacıyla düzenlenen operasyonlarda yer aldıklarını söyledi.

Eski Blackwater çalışanlarından biri, CIA'yle Irak ve Afganistan'da gerçekleştirdikleri operasyonların rutinleştiğini, Blackwater personelinin bazı CIA görevlilerini korumak yerine doğrudan operasyonlara katıldıklarını belirtti.

New York Times gazetesine göre, gizlenen bu operasyonlar, Blackwater ve CIA'in, Amerikan hükümetinin kabul ettiği düzeyin de ötesinde derin işbirliği yaptıklarını gösteriyor.

CIA sözcüsü George Little ise New York Times'ın haberini doğrulayamayacağını söyledi.

Ancak George Little, çeşitli istihbarat operasyonlarında Blackwater çalışanlarının kullanılmasına karşı çıkmadıklarını belirtti.

Little, Blackwater'ın diğer özel güvenlik şirketleri gibi Amerikan yasalarının izin verdiği ölçüde işlerini yaptığını, şirket yetkililerinin sorumluluğu üstlenme ve karar alma yetkisi olduğunu vurguladı.

Blackwater'ın Irak'ta ruhsatı yenilenmedi

Blackwater şirketi, 2003 yılındaki işgalden bu yana Irak'taki Amerikalı yetkililerinin güvenliğini sağlamakla görevliydi.

Ancak şirketin çalışanları, orantısız güç kullanmakla suçlanmışlardı.

Blackwater çalışanlarının karıştığı olaylardan birinde, 2007 yılında Bağdat'ta 17 sivil öldürülmüştü.

Olay sonrası şirketin Irak'ta çalışma ruhsatı yenilenmemişti

İlgili haberler