Küresel çevre protestoları

Kopenhag'daki Birleşmiş Milletler İklim zirvesinde bir araya gelen liderlere, küresel düzeyde acil eylem çağrısı yapıldı.

Etkinlikler serisi Avustralya'da başladı. Binlerce Avustralyalı Sidney, Melbourne ve diğer kentlerin sokaklarını doldurdu.

Benzer gösteriler Hong Kong, Cakarta ve Filipinlerde de yapıldı. Bu gösteriler ardından Kopenhag'da on binlerce kişi bir gösteri düzenledi.

Kopenhag'da devam eden BM İklim Konferansı'nda, dün sera gazı salımında zengin ülkelerin daha fazla kesinti yapmalarını talep eden iki ayrı taslak anlaşma yayımlandı.

Sözkonusu belgeler, gelecek hafta Kopenhag'da biraraya gelecek olan dünya liderlerinin tartışmalarına bir temel oluşturmayı hedefliyor.

Varlıklı ülkeler zirvenin sonunda tek bir anlaşma yayınlanmasını tercih ediyordu.

BBC çevre muhabiri, bu nedenle iki ayrı nihai belge taslağı oluşturulmasının önemli olduğunu söylüyor.

Taslaklardan birinin amacı, Kyoto Protokolü'nün bir uzantısı niteliğinde. Bu taslakta uzun dönemde üzerinde uzlaşılan işbirliği eyleminin çerçevesi çiziliyor.

Bu türden bir belge, gelişmekte olan ülkeler tarafından talep ediliyordu.

Diğer taslak anlaşma ise küresel ısınmayı belirli bir derecede sınırlamayı hedefliyor.

Ancak taslaklarda belli noktalar üzerinde uzlaşılması gerekiyor. Örneğin ısınmanın 1,5 santigrat derece mi, yoksa 2 santigrat derece ile mi sınırlanmasının hedefleneceği, müzakerelere bağlı olacak.

Finansman belirsiz

Image caption Kopenhag zirvesi için hazırlanan bir enstalasyon

Taslakta, gerekli önlemlerin nasıl finanse edileceğine, ya da varılacak anlaşmanın ne zaman bağlayıcı hale dönüşeceğine değinilmiyor.

Çevre örgütleri bu taslağı "ileri doğru atılmış güzel bir adım" olarak niteledi.

Ancak kampanya grupları uzun dönemli finansman eksiği nedeniyle hoşnutsuzluklarını ifade ediyor.

Avrupa Birliği liderleri bugün gelişmekte olan ülkelerin iklim değişiminin etkileri ile mücadele etmesine yardım olmak amacıyla yeni mali taahhütler açıklamıştı.

Kopenhag'da müzakereleri yürüten heyetlerin açıkladığı taslaklarda, 2050 yılına kadar küresel gaz salımlarının en az yüzde 50 azaltılması hedefi yer alıyor.

Belgelerde, gelişmiş ülkelerin gaz salımlarında 2020 yılına kadar en az yüzde 25 indirim yapması taahüdü de yer alıyor.

Bu hedef, mevcut taahhütlerin ötesinde bir oranı ifade ediyor.

AB'nin taahhüdüne tepkiler

Image caption Ada devletleri, AB'nin taahhüt ettiği miktarı yeterli bulmadı

Brüksel'de dün AB liderleri, yoksul ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele etmelerine yardımcı olma amacıyla oluşturulacak fona üç yılda 7 milyar 200 milyon euro yardım aktarma kararı almıştı.

Karar, aralarında BM ve bazı ülkelerin müzakerecilerinin de yer aldığı gruplar tarafından memnunlukla karşılandı.

Ancak en az gelişmiş ülkeler ve ada devletleri örgütü, taahhüt edilen paranın "acıklı derecede" yetersiz olduğunu söylüyor.

Kopenhag'daki muhabirimiz Alex Capstick'in aktardığına göre, bazı hükümet dışı örgütler ise, önerilen paranın yeni bir kaynak olmadığını, zaten taahhüt edilmiş olan yardım sözlerinin "yeniden paketlenmesinden" ibaret olduğunu söylüyor.

İlgili haberler