'DTP sine-i millette kararlı'

DTP Eş Başkanı Ahmet Türk
Image caption Ahmet Türk'ün yanısıra 36 kişiye beş yıl siyaset yasağı getirildi

Anayasa Mahkemesi'nce kapatılan Demokratik Toplum Partisi DTP, ''parti grubunun fiilen TBMM'den çekildiğini, milletvekillerinin sine-i millet kararını yarın Diyarbakır'da yaşama geçireceklerini'' açıkladı.

DTP'den pazar günü yapılan açıklamada parti hakkında kapatma davasına ilişkin karar oturumları öncesi DTP Grubunu ve MYK üyelerinin bir toplantı yaptıkları ve toplantılarda ''eşbaşkan Ahmet Türk'ün partilerinin kapatılması ve tek bir arkadaşlarının bile vekilliğinin düşürülmesi durumunda Meclis grubunun tümünün istifa edeceğini ve sine-i millete dönüleceğini kamuoyuna açıkladığı'' anımsatıldı.

Aynı toplantıda milletvekilleri istifa dilekçelerini de parti yönetimine sunmuştu.

DTP açıklamasında ''bu kararda herhangi bir değişiklik olmadığı'' vurgulandı.

''Kimi dostlarımızın dayanışma örneği göstererek yaptıkları öneri ve değerlendirmeler sonrasında Mecliste grup kuracağımıza dair spekülatif haberler yapılmaktadır'' ifadesine yer verilen açıklamada şöyle devam edildi:

''Bu ve benzeri tartışmalar partimizin gündeminde değildir, tamamen dışımızda gerçekleşmektedir. Grubumuz fiilen Meclisten çekilmiştir ve pazartesi günü Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk başta olmak üzere tüm milletvekillerimiz Diyarbakır'a giderek alınan sine-i millet kararını fiili olarak yerine getireceklerdir. Aynı gün partimizin karar merci olan Parti Meclisi, Demokratik Toplum Kongresi Danışma Kurulu Meclisi ve milletvekillerimizin de katılımıyla yapılacak toplantıda Meclis grubumuzun aldığı istifa kararının nasıl ve ne zaman uygulanacağına dair bir sonuca ulaşılacaktır.''

Ahmet Türk cumartesi günü yaptığı açıklamada DTP grubunun "fiilen parlamentodan çekildiğini, çalışmalara katılmayacağını'' açıklamıştı.

Anayasa Mahkemesi'nin oybirliğiyle cuma günü aldığı kararla, DTP kapatılmış, aralarında Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un da bulunduğu 37 DTP üyesine beş yıl siyasi yasak getirilmişti.

Türk ve Tuğluk'un yanısıra siyasi getirilen 35 DTP'li şunlar:

''Abdulkadir Fırat, Abdullah İsnaç, Ahmet Ay, Ahmet Ertak, Ali Bozan, Ayhan Ayaz, Aydın Budak, Ayhan Karabulut, Bedri Fırat, Cemal Kuhak, Deniz Yeşilyurt, Ferhan Türk, Fettah Dadaş, Hacı Üzen, Halit Kahraman, Hatice Adıbelli, Hilmi Aydoğdu, Hüseyin Bektaşoğlu, Hüseyin Kalkan, İbrahim Sunkur, İzzet Belge, Kemal Aktaş, Leyla Zana, Mehmet Salih Sağlam, Mehmet Veysi Dilekçi, Metin Tekçe, Murat Avcı, Murat Taş, Musa Farisoğlulları, Mustafa Tuç, Necdet Atalay, Nurettin Demirtaş, Orhan Miroğlu, Sedat Yurttaş ve Selim Sadak.''

İlgili haberler