'DTP sine-i millette kararlı'

Kapatılan Demokratik Toplum Partisi parlamento çalışmalarından fiilen çekildiğini duyurdu ama nihai karar bugün Diyarbakır'da yapılacak olan Demokratik Toplum Kongresi'nde belirlenecek.

Image caption Ahmet Türk'ün yanısıra 36 kişiye beş yıl siyaset yasağı getirildi

DTP milletvekillerinin tamamının kongre toplantısına katılması bekleniyor.

Kongrede bölge baroları , insan hakları derneği, tabipler birliği gibi sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de yer alıyor. Bazı sivil toplum örgütleri DTP'li milletvekillerini Meclis'te kalmaları için ikna etmeye çalışacak.

Anayasa Mahkemesi Cuma günü DTP'yi kapatmış ve aralarında partinin genel başkanı Ahmet Türk ve Diyarbakır milletvekili Aysel Tuğluk'un da yer aldığı 37 kişiye siyaset yasağı getirmişti.

Böylece DTP, yeni bir parti adı altında da olsa Meclis'te grup kurmayı gerektiren çoğunluğu kaybetmiş oldu.

Ancak İstanbul bağımsız milletvekili Ufuk Uras, her türlü desteği vereceğini ifade etmişti.

DTP'den yapılan açıklamada meclis grubunun tümünün istifa edeceği ve sine-i millete dönüleceği duyuruldu.

Açıklamada, "Alınan bu kararla ilgili her hangi bir değişiklik ve yeni değerlendirme de söz konusu değildir" denildi ve bugün tüm milletvekillerinin Diyarbakır'a giderek alınan sine-i millet kararını fiili olarak yerine getirecekleri vurgulandı.

DTP'den dün yapılan açıklamada kapatma davasına ilişkin karar öncesinde DTP Grubu ve MYK üyelerinin toplantısında alınan kararlar doğrultusunda eşbaşkan Ahmet Türk'ün "partilerinin kapatılması ve tek bir arkadaşlarının bile vekilliğinin düşürülmesi durumunda Meclis grubunun tümünün istifa edeceğini ve sine-i millete dönüleceğini" kamuoyuna açıkladığı anımsatıldı.

Aynı toplantıda milletvekilleri istifa dilekçelerini de ilerde işleme konmak üzere parti yönetimine sunmuştu.

DTP açıklamasında ''bu kararda herhangi bir değişiklik olmadığı'' vurgulandı.

''Kimi dostlarımızın dayanışma örneği göstererek yaptıkları öneri ve değerlendirmeler sonrasında Mecliste grup kuracağımıza dair spekülatif haberler yapılmaktadır'' ifadesine yer verilen açıklamada şöyle devam edildi:

''Bu ve benzeri tartışmalar partimizin gündeminde değildir, tamamen dışımızda gerçekleşmektedir. Grubumuz fiilen Meclisten çekilmiştir ve Pazartesi günü Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk başta olmak üzere tüm milletvekillerimiz Diyarbakır'a giderek alınan sine-i millet kararını fiili olarak yerine getireceklerdir.

"Aynı gün partimizin karar mercii olan Parti Meclisi, Demokratik Toplum Kongresi Danışma Kurulu Meclisi ve milletvekillerimizin de katılımıyla yapılacak toplantıda Meclis grubumuzun aldığı istifa kararının nasıl ve ne zaman uygulanacağına dair bir sonuca ulaşılacaktır.''

Ancak parti içinde meclisten istifa etme konusunda tereddütler yaşanıyor. Demokratik Toplum Kongresi'nin bazı üyelerinin de meclisten tamamıyla çekilme kararına sıcak bakmadığı biliniyor.

Siyasi yasaklar

Anayasa Mahkemesi'nin oybirliğiyle Cuma günü aldığı kararla, DTP kapatılmış, aralarında milletvekilleri Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un da bulunduğu 37 parti üyesine beş yıl siyasi yasak getirilmişti.

Türk ve Tuğluk'un yanısıra siyaset yapma yasağı getirilen 35 DTP'li şunlar:

''Abdulkadir Fırat, Abdullah İsnaç, Ahmet Ay, Ahmet Ertak, Ali Bozan, Ayhan Ayaz, Aydın Budak, Ayhan Karabulut, Bedri Fırat, Cemal Kuhak, Deniz Yeşilyurt, Ferhan Türk, Fettah Dadaş, Hacı Üzen, Halit Kahraman, Hatice Adıbelli, Hilmi Aydoğdu, Hüseyin Bektaşoğlu, Hüseyin Kalkan, İbrahim Sunkur, İzzet Belge, Kemal Aktaş, Leyla Zana, Mehmet Salih Sağlam, Mehmet Veysi Dilekçi, Metin Tekçe, Murat Avcı, Murat Taş, Musa Farisoğlulları, Mustafa Tuç, Necdet Atalay, Nurettin Demirtaş, Orhan Miroğlu, Sedat Yurttaş ve Selim Sadak.''

İlgili haberler