İklim zirvesinde protesto sona erdi

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki BM İklim Zirvesi'nde gelişmekte olan ülkeler, yarım günlüğüne askıya aldıkları müzakerelere geri döndü.

Image caption Kopenhag'daki görüşmelerin geleceği belirsiz

Afrikalı temsilcilerin başını çektiği bu grup, zengin ülkeleri Kyoto Sözleşmesi'ni tamamen ortadan kaldırmaya çalışmakla suçluyor.

Gelişmekte olan ülkelerin temsilcileri bu sabah sorun çözülene dek Kopenhag'da zengin ülkelerle işbirliği yapmayacaklarını, İklim Zirvesi'nin çalışma grup toplantılarına katılmayacaklarını açıklamıştı.

Ancak öğleden sonra evsahibi Danimarka'dan, Kyoto Sözleşmesi'nin süresinin uzatılması taleplerinin daha büyük bir ciddiyetle tartışılacağı sözünü aldıklarını ve bu nedenle de müzakerelere döneceklerini bildirdiler.

Karbon salımları konusunda taraf ülkelerin sorumluluklarını belirleyen 1997 tarihli Kyoto Sözleşmesi'nin süresi 2012'de doluyor.

Sanayileşmiş ülkeler Kyoto yerine gelişmekte olan ülkeleri de kapsayan daha geniş yeni bir anlaşmadan yanayken, gelişmekte olan ülkeler sözleşmede elde ettikleri hakların çoğunu kaybetme endişesi içinde.

Gelişmekte olan ülkeler Kyoto Sözleşmesi'nin uzatılmasını, kendileri için de ayrı bir anlaşma yapılmasını istiyor.

Kyoto Sözleşmesi gelişmekte olan ülkelere değil, sözleşmeyi onaylayan sanayileşmiş ülkelere karbon salımlarını azaltma konusunda bağlayıcı hükümler getiriyor.

Sözleşme, yaklaşık 20 sanayileşmiş ülkenin karbon salımlarını 2012'ye dek, 1990 düzeyine göre en az yüzde 5,2 azaltmasını öngörüyor.

Kyoto Sözleşmesi ayrıca, gelişmekte olan ülkelere temiz enerji aktarılması için mekanizmalar içeriyor.

ABD ise onaylamadığı Kyoto Sözleşmesi'nin adil olmadığını, zira atmosfere en fazla karbon salan Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin, sözleşme kapsamında olmadığını vurguluyor.

Ev sahibi Danimarka'ya tepki

Gelişmekte olan ülkeler, zirveye ev sahipliği yapan Danimarka hükümetinin tavrından da şikayetçi.

Image caption Kopenhag, hafa sonu çevrecilerin göstericilerine sahne olmuştu

Danimarka müzakereleri sadece karbon salımlarını azaltma hedefi üzerinde yoğunlaştırmakla suçlanıyor.

Sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkeler, karbon salımlarının azaltılmasına yönelik hedeflerin yanı sıra, gelişmekte olan ülkelere iklim değişikliğiyle mücadelede nasıl bir destek verileceği konusunda da anlaşamıyor.

Zirveyi izleyen BBC Çevre Muhabiri Richard Black, organizatörlerin müzakerelerin başarıyla noktalanması için önlerinde çok az süre kaldığının farkında olduklarını söylüyor.

İklim Zirvesi'nde bugün son haftaya girildi.

Zirvenin son aşamasına katılacak dünya liderleri, küresel ısınmayı dizginlemeyi hedefleyen bir anlaşma imzalamaya çalışacak.

Birçok bilimsel çalışma, özellikle de BM'ye bağlı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Kurulu'nun raporu, iklim değişikliğine sera etkisi yaratan gazları atmosfere salan insanoğlunun neden olduğunu ortaya koymuştu.

İngiltere Çevre Bakanı Hilary Benn de bugün İklim Zirvesi'nde yapacağı konuşma öncesinde BBC'ye yaptığı açıklamada, küresel ısınmanın neden olduğu asitlenmenin okyanuslarda yaşam ve gıda kaynakları için büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Yapılan son bilimsel araştırmalar, okyanuslarda asitlenmenin önlenmesi için karbon salımlarının gelişmekte olan ülkelerin önerdiğinden de fazla ve hızlı şekilde azaltılması gerektiğini gösteriyor.

İlgili haberler