Filistin'de lider boşluğunu engelleme çabası

İşgal altındaki Ramallah'ta toplanan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Merkez Konseyi'nin, Özerk Yönetim lideri Mahmud Abbas'ın görev süresini uzatması bekleniyor.

Image caption Abbas'ın görev süresi 24 Ocak'ta doluyor

Filistin Yönetimi liderliği için daha önce 24 Ocak'ta yapılması planlanan seçimler ertelenmişti.

Mevcut Filistin Parlamentosu'nun ve Mahmud Abbas'ın görev süresi 25 Ocak'ta doluyor.

Oylama Hamas'ın kendi kontrolü altındaki Gazze Şeridi'nde seçim yapılmasına izin vermeyeceğini açıklaması üzerine ertelenmişti.

Hamas, aynı zamanda el Fetih hareketinin de başında olan Mahmud Abbas'ı Filistin Yönetimi lideri olarak tanımıyor.

Mahmud Abbas ise İsrail-Filistin barış sürecindeki tıkanma nedeniyle yeni seçimlerde aday olmak istemediğini duyurmuştu.

FKÖ'nün şimdi Abbas'tan seçimler yapılana dek görevde kalmasını istemesi bekleniyor.

Son olarak Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Malki'den bu yönde bir açıklama geldi.

Mahmud Abbas ise FKÖ Merkez Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Filistinlilerin askıya alınan İsrail'le barış görüşmelerine ancak iki koşulla geri döneceklerini söyledi.

Bu koşullar, İsrail'in Yahudi yerleşim birimi inşaatlarını durdurması ve yeni Filistin devletinin, 1967 Arap-İsrail savaşı öncesindeki sınırlar içinde kurulması.

Mahmud Abbas, Filistinlilerin, İsrail'e karşı yeniden şiddete yönelmesini ise kabul edemeyeceğini belirtti.

Haziran önerisi

Ramallah'daki muhabirimiz Bethany Bell, FKÖ'nün seçimlerin gecikmesiyle oluşabilecek siyasi bir boşluğu doldurmaya çalıştığını söylüyor.

Rakip Filistinli gruplar Hamas'la El Fetih arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapan Mısır, Haziran ayında seçimlere gidilmesini önermişti.

El Fetih bu öneriyi kabul etmiş, Hamas yetkilileri ise çekinceleri olduğunu açıklamıştı.

Dün kuruluşunun 22. yıldönümünü kutlayan Hamas'ın liderleri, FKÖ'nün Filistin Yönetimi liderliği ya da İsrail'le barış görüşmeleri konusunda alacağı hiçbir kararı tanımayacaklarını söylüyor.

2000 yılındaki intifadanın mimarı olarak görülen ve İsrail'de hapis yatan El Fetih liderlerinden Mervan Barguti de Hamas'la anlaşma sağlanmadan seçimlerin yapılmaması gerektiğini söyledi.

Cezevinden Fransız Haber Ajansı AFP'nin sorularını yazılı olarak yanıtlayan Barguti, Doğu Kudüs dahil işgal altındaki Batı Şeria'da ve Hamas'ın kontrolündeki Gazze Şeridi'nde topluca sandık başına gidilmesinin şart olduğunu belirtti.

İlgili haberler