BM'den yoksul ülkelere fedakarlık çağrısı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kopenhag'daki İklim Zirvesi'nde varılacak anlaşmanın yoksul ülkelere iklim değişikliğine uyum sağlayabilmeleri için zenginler tarafından ne kadar yardım yapılacağına ilişkin ayrıntıları içermeyebileceğini söyledi.

Image caption BM Genel Sekreteri'nin sözleri yoksul ülkeleri öfkelendirebilir

Ban Ki-moon, İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesine verdiği mülakatta, gezegenin geleceği ve insanlığın iyiliği için bütün ülkeleri Kopenhag'da bir anlaşmaya imza koymaya çağırdı.

Yoksul ülkelerin iklim değişikliğine uyum sağlayabilmek için talep ettikleri yardım ile gelişmiş ülkelerin vermeyi kabul ettikleri miktarlar arasındaki büyük uçurum Kopenhag'daki görüşmelerin kilitlenmesine yol açan konulardan biri.

BM Genel Sekreteri, yoksul ülkelere tam olarak hangi ülke tarafından ne miktarda yardım yapılacağının bu anlaşma açısından belirleyici bir önem taşımadığını söylüyor ve yardımlar konusundaki görüşmelerin gelecek yıl ayrıca yapılabileceğini belirtiyor.

Ban'ın öncelik olarak gördüğü konu ise, küresel sıcaklıktaki artışı iki dereceyle sınırlı tutacak önlemlerin üzerinde uzlaşılması.

Financial Times'ın haberinde, Genel Sekreter'in bu sözlerinin yoksul ülkeler kampında öfke yaratabileceği kaydediliyor.

'Çok yavaş'

Beyaz Saray'dan gelen son açıklamadaysa, hafta sonuna doğru Kopenhag'da diğer liderlere katılacak olan ABD Başkanı Barack Obama'nın bir anlaşma sağlanacağından emin olduğu kaydedildi.

Kopenhag'daki pazarlıklar karbon salımlarındaki indirimlerin miktarı ve daha yoksul ülkelere yapılacak iklim yardımları konularında tıkanmış görünüyor.

Kopenhag'a giden İngiltere Başbakanı Gordon Brown gazetecilere, "Dünya için çok önemli bir dönüm noktasındayız" dedi.

Brown, "Bir anlaşmaya ulaşmamız mümkün ve bir çok sorunu da çöebileceğimiz doğru. Dünyayı birleştirebilmek için elimden gelen herşeyi yapmaya kararlıyım" diye konuştu.

Birleşmiş Milletler'in iklim değişikliğinden sorumlu başmüzakerecisi Yvo de Boer dün, Kopenhag'daki İklim Zirvesi'nde müzakerelerin çok yavaş ilerlediği uyarısında bulunmuştu.

Image caption Yvo de Boer, anlaşma yolunda yeterli ilerleme sağlanamadığını söylüyor

Yvo de Boer gazetecilere yaptığı açıklamada, Cuma günü sona erecek zirvede bir anlaşmaya varılabilmesi için daha yapılması gereken çok iş olduğunu söylemişti.

Anlaşmazlıklar

İklim Zirvesi'nde en çetrefil anlaşmazlık konuları arasında, gelişmiş ülkelerin karbon salımlarını ne kadar azaltacakları ve gelişmekte olan ülkelere iklim değişikliğine uyum ve kalkınma amaçlı yardımların nasıl toplanıp nasıl dağıtılacağı var.

Belki de en önemli görüş ayrılığı ise anlaşmanın, küresel ısınmadaki artışı iki santigrad dereceyle mi yoksa tehdit altındaki ülkelerin ısrarla savunduğu gibi 1,5 dereceyle mi sınırlamayı hedeflemesi gerektiği konusunda yaşanıyor.

Sıcaklıklarda artış hedefi ne kadar az olursa, alınacak önlemlerin o kadar sıkı olması gerekecek.

Bu arada gelişmekte olan ülkeler sanayileşmiş ülkeleri, gelişmekte olan ülkelere önceden verdikleri sözleri tutmamakla suçluyor.

193 ülkeden bakanların başkanlığındaki heyetler ana sorunlar etrafında ilerleme sağlamaya çalışıyor.

İklim Zirvesi'nin kapanış oturumuna 120 kadar ülkeden liderlerin de katılmaları beklenirken, Cuma günü bir anlaşmaya varılması hedefleniyor.

İlgili haberler