İran'dan füze denemesi

İran, İsrail dahil Orta Doğu ülkelerinin çoğunu vurabileceği sanılan en gelişmiş füzelerinden Siccil-2'yi, başarıyla denediğini duyurdu.

Image caption İran'da yaklaşık üç ay önce füze savunma tatbikatı yapılmıştı

Siccil-2 füzesinin menzilinin kesin menzili bilinmiyor ancak en az 2000 kilometre olduğu düşünülüyor.

Bu da bölgede geniş bir alana ulaşılabileceği, Körfez ülkelerindeki ABD üslerinin de menzile girebileceği anlamına geliyor.

İran Devlet Televizyonu, katı yakıtla çalışan ve karadan karaya atılan füzenin, geliştirilmiş yeni bir versiyonunun denendiğini açıkladı.

'Saldırılara karşı güçlü bir caydırıcı' olarak tanımlanan füzenin önceki versiyonlara göre daha hızlı ve daha iyi manevra yapma özelliğine sahip olduğu belirtiliyor.

Siccil-1 füzesini ilk kez 12 Kasım 2008'de deneyen İran, bu füzenin daha gelişmiş versiyonu olan "Siccil-2" füzesini de 20 Mayıs 2009'da fırlatmıştı.

İran'ın Şahap-3 füzelerinin menzilinin de yaklaşık 2 bin kilometre olduğu biliniyor.

Ülkede Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri de, 27 Eylül'de başlayan füze savunma tatbikatının ikinci gününde, Şahap-3 ve Siccil-1 füzelerinin başarıyla fırlatıldığını duyurmuştu.

Batı'dan tepki

Amerika Birleşik Devletleri, denemenin, İran'ın barışçı niyetler taşıdığı savlarını baltaladığını savundu.

Beyaz Saray sözcüsüne göre bu tür eylemler Washington'un, Tahran'ın uluslararası yükümlülüklerine uymaması dolayısıyla hesap vermesini sağlama kararlılığını pekiştiriyor.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, İran'ın füze denemesinin "ciddi bir kaygı unsuru" olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi için Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bulunan Brown ayrıca füze denemesinin İran'a daha sert yaptırımlar uygulanmasına yönelik çabaların artmasına neden olacağını söyledi.

Fransa ve Almanya da denemeyi kınadıklarını duyurdu.

Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Batılı ülkeler İran'ın, nükleer silah geliştirmeye çalıştığına inanıyor. ABD Temsilciler Meclisi dün İran'a daha sert yaptırımlar getirilmesine yönelik bir tasarıyı onayladı.

İran ise bu suçlamayı reddedip, nükleer programının barışçıl amaçlı olduğunu vurguluyor.

Muhalefete uyarı

Son haberler, İran'da yargının muhalefet liderlerinin Haziran'daki seçimler sonrasında hükümet aleyhtarı gerginliği teşvik ettiğine ilişkin kanıtlar bulunduğu açıklamasını izliyor.

Yargı erki başkanı Sadık Laricani'nin açıklaması, muhalefet liderlerinin gözaltına alınabileceğinin habercisi olarak yorumlandı.

Laricani, "Sisteme karşı bu komplonun liderleri hakkında yeterli kanıtımız var" dedi.

Mahmud Ahmedinejad'ın yeniden seçildiği cumhurbaşkanlığı seçimi ardından reformcu adaylar Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi'nin yandaşları geniş katılımlı eylemler yapmış; yüzlerce eylemci gözaltına alınmış, beşi idam cezasına çarptırılmıştı.

İlgili haberler