ABD Temsilciler Meclisi'nden İran'a gözdağı

Amerikan Temsilciler Meclisi, Başkan Barack Obama'ya İran'a yeni yaptırımlar uygulama yetkisi veren yasa tasarısını onayladı.

Image caption Temsilciler Meclisi'nin adımı bir uyarı niteliğinde

Hedef, İran'ın tartışmalı nükleer programını durdurmasının sağlanması.

ABD Temsilciler Meclisi'nin onayladığı tasarı, İran'a işlenmiş petrol satan şirketlere çeşitli cezalar uygulanmasıyla, ülkenin dışarıdan rafine petrol ithalinin sınırlanmasına yönelik.

İran'a işlenmiş petrol ihraç edecek tüm şirketlere ABD ile ticaret yasağı koyan ve Amerikan kurumlarından mali kaynak kullanmalarını men eden tasarıya hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler destek verdi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, tasarının Washington'un İran'ın nükleer silah sahibi olmasını durdurmak için elindeki tüm imkanları kullanacağı yolunda Tahran'a net bir sinyal gönderdiğini söyledi.

Tasarının yasalaşması için Senato'nun ve ardından Başkan Barack Obama'nın onayını da alması gerekiyor.

Ama tasarı yine de, İran'ın nükleer silah geliştirmeyi amaçlamadığını göstermek için adım atmaması halinde, ABD Kongresi'nin de ciddi yaptırımlar uygulamaktan kaçınmayacağının bir işareti.

Tasarıyı eleştirenlerse, İran'da petrol sıkıntısı yaşanması halinde, bu ülke vatandaşlarının ABD'yi suçlayabileceklerini söylüyor.

İran'ın rafinerileri yetersiz

İran dünyada en büyük petrol rezervlerine sahip ülkelerden biri olmasına rağmen, rafinerilerinin yetersiz olması nedeniyle kullandığı petrolün yüzde 40'ını ülke dışından alıyor.

Barack Obama, başkanlık kampanyası sırasında İran'ın petrol ithalinin hedeflenebileceğini söylemişti.

Tahran, nükleer programını dnetim altına alma çabalarına direndikçe Amerikan yönetimi de elindeki seçenekleri değerlendirmeye başladı.

Obama yönetimi kısa süre içinde sadece ABD tarafından konacak yaptırımların İran konusundaki Amerikan politikalarına uluslararası desteği zayıflatabileceğini düşünüyor.

Fakat Beyaz Saray Tahran'ın olumlu adım atmasını sonsuza kadar beklemeyeceğini de vurguluyor.

İlgili haberler