Minare yasağı için AİHM'ye başvuru

İsviçre'de yeni minarelerin inşaatını yasaklayan kararın bozulması amacıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne temyiz başvurusu yapıldı.

Image caption Referandum önergesi oyların yüzde 57'si ile onaylandı

İsviçre'de yaşayan bir Cezayirli adına yapılan başvuruda yasağın, din özgürlüğü ve ayrımcılıktan korunma hakkına aykırı olduğu belirtiliyor.

Bu nedenle mahkemenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin bu iki alandaki hükümleri ile bunların güvence altına alınmasına yönelik toplam üç ayrı maddesine dayanarak kararı iptal etmesi isteniyor.

Başvuru sahibi, Hafid Vardiri'nin ülkedeki en büyük cami olan Cenevre camiinin eski yetkililerinden olduğu belirtiliyor.

Beklenen adım

Karar aleyhinde başvuru yapılması, geçen ay düzenlenen referandum sonucunun belli olmasından bu yana bekleniyordu.

Sağ eğilimli Halk partisi'nin ülkede yeni minareler yapılmasını yasaklama önergesi oy kullananların yüzde 57'sinden destek almıştı. Pek çok siyasetçi ve insan hakları savunucusu ise bu kararın demokratik değerlere aykırı olduğunu belirterek tepki gösterdi.

Mahkeme'nin başvurunun görülüp görülmeyeceğine karar vermesi 18 ay kadar sürebilir.

Mahkeme davayı görüşürse, bunun karar bağlanması da bir kaç yıl alabilir.

Tüm bu süreç boyunca yasak kararı ise yürürlükte kalacak.

Bern'deki muhabirimiz Imogen Foulkes davanın, pek çok alanda bağlantısızlık ilkesini uygulayan İsviçre'nin iç işlerine dış müdahale olarak algılanabileceğini belirtiyor.

Foulkes, İsviçre'de pek çok kişinin de kararı hükümete göçmenlik ve entegrasyon siyasetleri konusunda bir sinyal olarak gördüğünü söylüyor.

İlgili haberler