DTP'li vekiller BDP'ye geçiyor

Kapatılan DTP'nin 19 milletvekili, siyasete daha önceden kurulmuş olan Barış ve Demokrasi Partisi'nde devam etmeyi kararlaştırdı.

Image caption Ahmet Türk, Pazartesi günü milletvekillerinin istifa edeceğini duyurmuştu

Anayasa Mahkemesi'nin geçen hafta partiyi kapatma kararı alması ardından, milletvekilleri 14 Aralık'ta meclisten istifa edeceklerini duyurmuştu.

Karar değişikliğinin gerekçelerini, mahkeme kararıyla siyasi yasak getirilen eski DTP lideri Ahmet Türk açıkladı.

Kapatılan DTP'nin parti meclisi üyeleri ve BDP'nin katılımıyla düzenlenen toplantının ardından konuşan Türk, daha önce kapatılan partilere atıfta bulunarak demokrasiye inançlarının sürdüğünü belirtti.

Türk, geçen haftaki karar ardından tabanlarından, aydınlardan, mücadelenin parlamento zemininde sürdürülmesi isteğini aldıklarını belirtti.

Türk, Çarşamba günü avukatlarıyla görüşen Abdullah Öcalan'ın da parlamento zemininin terkedilmesini doğru bulmadığı görüşünü ilettiğini aktardı.

Demokraside kararlılık mesajı

Türk, "HEP, DEP, ÖZDEP, HADEP, DEHAP, DTP kapatıldı. Ama bugün yine demokrasiye, barışa, halkların kardeşliğine olan inancımızı büyütmek ve halkların kardeşliğini sağlamaya yönelik demokratik siyasetimizi, Barış ve Demokrasi Partisi'nde sürdürme kararı aldık." dedi.

''Demokrasiye, barışa, kardeşliğe olan inançlarını büyütmek ve halkların kardeşliğini sağlamaya yönelik demokratik siyasetimizi, Barış ve Demokrasi Partisi'nde sürdürme kararı aldık''

Türk, "Demokrasinin erdemini biliyoruz, barışın ne anlama geldiğini biliyoruz. Altı partimizin kapatılmasına rağmen demokrasiyi temel alan yaklaşımımızın herkes tarafindan görülmesi gerekir." diye konuştu:

"Hiç bir halk yoktur ki altı partisi kapatıldıktan sonra yedincisini kurup demokrasi inancını ülkeye, topluma taşıma konusunda kararlılığını göstersin. Bizi şiddet yanlısı olarak gösteren anlayışın herkes tarafından mahkum edilmesi gerekiyor. Bu çabamız, bu ısrarımız demokrasiyi ne kadar önemsediğimizin açık bir göstergesidir." dedi.

Türk geleceğe yönelik hedeflerini ise şu sözlerle özetledi: "Eğer Türkiye'nin vicdanı olacak bir siyasi oluşumu ortaya çıkarabilirsek, aynı çatıda demokrasi mücadelesini verebilirsek o zaman Türkiye'yi geliştirebiliriz, değiştirebiliriz, demokrasiyi savunabiliriz, özgürlüklere kavuşabiliriz. Gerçekten demokrasiye inananların, Kürt sorununun çözümünü sağlayan, inançların kendini özgürce ifade edebileceği, emekçinin hakkını savunacak bir Türkiye partisine Türkiye için ihtiyaç var. Böyle bir gelişme olursa belki de Türkiye'yi bu gerginliklerden kurtarma şansını yakalayabiliriz.''

Türk, Ufuk Uras'ın katılımıyla mecliste yeniden bir grup kurulmasına ilişkin sorular üzerine de "Ufuk Bey'in bu konuda bir açıklaması oldu, onunla da görüşürüz" demekle yetindi.

Anayasa Mahkemesi kararı ile 21 milletvekilinden ikisinin TBMM üyeliğinin düşürülmesi ardından, DTP'nin meclisteki grubunu, geride kalan vekil sayısı ile sürdürme imkanı kalmamıştı.

Hafta sonu Diyarbakır'da yapılan toplantı ardından da, milletvekilleri istifa edileceğini duyurmuştu.

"Haksızlığa maruz kalabiliriz ama bunları ortadan kaldırmanın mücadelesini veriyoruz" diyen Türk, gazetecilere bugün son kez bir siyasetçi olarak konuştuğunu, bundan böyle bireysel görüşlerini paylaşabileceğini ifade etti ve partideki diğer yetkilileri adres gösterdi.

BDP davet etmişti

DTP'nin kapatılması sürecinde kurulan Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı Demir Çelik de, günün daha erken saatlerinde, kapatılan DTP'nin milletvekillerini partisine davet ettiklerini açıklamıştı.

Çelik aynı çağrıyı, belediyeler ve il genel meclisi düzeyindeki DTP mensuplarına da yaptıklarını söyledi.

Parti Meclisi'nin Ankara İnşaat Mühendisleri Odası'nda yapılan toplantısına verilen arada konuşan Çelik, DTP hakkındaki kapatma kararına tepki göstererek bu şekilde DTP'nin 2 milyonu aşkın seçmeninin sistem dışına itilmek istendiğini savundu.

Barış ve Demokrasi Partisi ayrıca bu oturum sırasında olağanüstü kongre düzenleme kararı aldı. Çelik kongre için hedefledikleri tarihin Ocak 2010'un sonu, Şubat 2010'un başı olarak ifade ediyor.

Geçen yıl kurulan parti ilk kongresini geçen yıl Eylül ayında yapmıştı.

Bu arada DTP'nin Ankara Balgat'taki Genel Merkezi'ne BDP tabelası asıldı.

Anayasa Mahkemesi'nin, Demokratik Toplum Partisi'nin kapatılmasına ilişkin kararı, kararın Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla kapatılan DTP'nin bütün mallarının Hazine'ye geçişini öngörüyordu.

İlgili haberler