'Filistinli ajanlar CIA ile işbirliği yapmaz'

İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da bulunan Filistin güvenlik biriminin bir sözcüsü, CIA'in Hamas üyelerinin yakalanması ve işkenceye maruz kalması konusunda Filistinli ajanlarla yakın işbirliği içinde olduğu iddiasını yalanladı.

Image caption Filistin güvenlik birimi sözcüsü, CIA ile işbirliği iddiasını yalanlıyor

Haber İngiliz Guardian gazetesinin bugünkü sayısında yer almıştı.

Gazete, ismini açıklamadığı yetkililer ve diplomatik kaynakların, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'in, Filistin güvenlik birimini "kendi mülkü gibi gördüğünü" söylediğini yazmıştı.

İnsan hakları örgütleri, Filistin yönetiminin güvenlik birimlerince, tutuklulara "çok kötü" muamele edildiğine ilişkin çok sayıda şikayeti belgelemişi.

Hamas'ın bir sözcüsü ise, BBC'ye yaptığı açıklamada, Guardian'ın haberinin doğru olduğu söyledi.

Bu arada, Hamas da rakip Filistinli grup El Fetih'e bağlı tutuklulara yönelik insan hakları ihlallerinden suçlanmıştı.

Guardian'ın haberi

Guardian gazetesi, bugün Batı Şeria'da Filistinli güvenlik güçlerinin CIA ile birlikte Hamas'a karşı operasyonlar düzenlediklerine ilişkin iddiaları aktardı.

Hamaslıların Filistinli güvenlik birimleri ve CIA'in ortak çalışmaları sonunda işkenceye hedef oldukları da haberdeki iddialar arasında.

Habere göre bazı Batılı diplomatlar, CIA'i "Filistinlilerin çalışmalarına nezaret etmek, hatta göz yummakla" suçluyor.

Bazı insan hakları örgütlerinin saptadığı işkence uygulamaları arasında, uzun süre kelepçeli bir halde durmaya zorlanmak, uykusuz bırakılmak, dar hücrelerde çok sayıda tutuklu ile birlikte bırakılmak da sayılıyor.

Hamaslı tutuklular, sivil mahkemeler yerine askeri mahkemelerde yargılanıyor.

'Üç tutuklu öldü'

Guardian gazetesi, bu durumun, zanlıların mahkemeye çıkarılmadan önce altı ay cezaevinde tutuklu kalmaları anlamına geldiğini belirtiyor.

Gazete, Filistinli yetkililere atfen, güvenlik güçlerinin gözetiminde tutulan Hamaslı sayısının 400-500 civarında olduğunu da aktarıyor.

Haberde aktarıldığına göre, kötü muamele nedeniyle 2009 yılında üç kişi gözaltındayken öldü.

İlgili haberler