Üç balkan devletine Avrupa vizesi kaldırıldı

Gümrük muhafaza görevlisinin damgaladığı bir pasaport
Image caption Vize alma zorluğu bu üç ülke vatandaşlarının yurt dışı seyahatleri önünde büyük bir engeldi

Sırbistan, Makedonya ve Karadağ vatandaşlarına birçok Avrupa ülkesine vizesiz giriş hakkı tanıyan düzenleme bugün yürürlüğe girdi.

Bugünden itibaren, eski Yugoslavya'nın üç eski cumhuriyetinden biyometrik pasaportlara sahip vatandaşlar Schengen Anlaşmasına dahil olan Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edebilecek.

Vize gereksiniminin kaldırılması Avrupa Birliği adayı bu ülkelerin sınır güvenliği ve suçla mücadele konusunda atıkları adımların sonrasına rastlıyor.

Eski Yugoslav cumhuriyetlerinden Slovenya ve Hırvatistan vatandaşları, bu ülkeler bağımsızlıklarına kavuştuktan kısa bir süre sonra Avrupa'ya vizesiz seyahat hakkı kazanmıştı.

Avrupa'ya kitlesel göç akınından endişe duyan Birlik üyesi devletler, diğer eski Yugoslav cumhuriyetleri için vize sınırlamalarını kaldırmamıştı.

Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç, vize sınırlamalarının kaldırılmasının ülkesi için büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Vize başvurlarındaki zorluklar nedeniyle yurt dışına çıkmayı pek denemeyen Sırbistan vatandaşlarının yüzde 70'inin pasaport sahibi olmadıkları biliniyor.

Muhabirler, düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle beraber, yıl başı tatilini Avrupa'nın diğer ülkelerinde geçirmek için ayırtılan yer sayısında büyük bir artış yaşandığını söylüyor.

BBC'nin Balkanlar muhabiri Mark Lowen, Avrupa Birliği'nin aldığı bu kararın, birlik üyeliği yolunda attıkları adımlardan dolayı bu üç ülkeyi ödüllendirmeyi amaçladığını söylüyor.

Avrupa Birliği hükümetleri, Bosna-Hersek ve Arnavutluk'a şimdilik vizesiz Avrupa ülkelerine giriş hakkı tanınmayacağını, çünkü bu ülkelerin henüz tüm koşulları yerine getirmediklerini söylüyor.

İlgili haberler