Çin, Miliband'in suçlamalarını yalanladı

Çin hükümeti, Kopenhag'da yapılan BM iklim zirvesini sabote ettiği yönündeki suçlamaları reddetti.

Image caption Miliband, Çin'i iki önemli anlaşmayı veto etmekle suçlamıştı.

İngiltere'nin iklimden sorumlu bakanı Ed Miliband, Çin'i Kopenhag'da hazırlanan iki önemli anlaşmayı veto etmekle suçlamıştı. Guardian gazetesinde yer alan makalesinde Miliband küresel salımların yüzde 50 azalması ve kalkınmış ülkelerin yüzde 80 oranında kesintiler yapması konusunda çoğu gelişmekte olan ülkenin olur verdiğini ancak anlaşmanın engellendiğini söylemişti. Pekin, bu suçlamaların temelsiz olduğunu savundu ve siyasi gerekçelere dayandıklarını ileri sürdü. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jiang Yu, İngiltere'nin gelişmekte olan ülkeler arasında anlaşmazlık yaratmaya çalıştığını ama bunu başaramayacağını söyledi. Kopenhag zirvesine katılan 192 ülke, iklim değişikliği konusunda bağlayıcı bir anlaşmaya varamamıştı.

Anlaşma

Kopenhag'da varılan anlaşma uyarınca, ülkeler iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki çabalarını kendileri izleyip BM'ye iki yılda bir rapor sunacak. Bu izleme bazı uluslararası kontrollerle desteklenecek.

Anlaşma, ısınmanın 2 derecenin altında tutulmasının gerekliliğini kabul ediyor ve önümüzdeki üç yıl içinde kalkınmakta olan ülkelere 30 milyar dolarlık yardım yapılmasını öngörüyor.

Anlaşma ayrıca 2020 yılına kadar yoksul ülkelere iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele edebilmelerine yardımcı olmak amacıyla 100 milyar dolar sağlanması hedefini içeriyor.

Bir sonraki iklim zirvesi altı ay sonra Bonn'da yapılacak. Burada Kopenhag zirvesinin sonuçları irdelenecek. Ancak nihai iklim anlaşmasi için şimdi 2010'un sonunda Meksika'da yapılacak zirve adres gösteriliyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, anlaşmanın önümüzdeki yıl bağlayıcı hale getirilmesi gerektiğini söylüyor.

İlgili haberler