Eleştiri Dünya'ya: İsrail'e baskı uygulamadınız

Uluslararası yardım kuruluşları, uluslararası toplumu Gazze Şeridi üzerindeki ablukanın kaldırılmasını sağlayamadıkları için sert şekilde eleştirdi.

Image caption Operasyon sırasında binlerce ev hasar gördü ya da yıkıldı

İsrail'in geçen yıl bölgeye yönelik son büyük operasyonunu başlatmasının yıldönümü dolayısıyla hazırlanan raporda İsrail de, Gazzelileri kolektif cezalandırmaya tabi tuttuğu gerekçesiyle kınanıyor.

Ancak bu kez eleştiriler daha çok diğer ülkelerin yeterli müdahalede bulunmamasına yöneltiliyor.

Rapora destek veren 16 kuruluştan Oxfam'ın yöneticisi Jeremy Hobbs, dünya güçlerinin İsrail'e daha fazla baskı uygulamayarak bölge halkına ihanet ettiğini söyledi.

İsrail'in 27 Aralık'ta başlayan ve üç hafta süren operasyonu sırasında 1400 Filistinli ve 8 İsrailli yaşamını yitirmiş, on binlerce kişi ise evlerinden olmuştu.

Operasyon sonrasında ise Hamas'ın 2,5 yıl önce bölgeyi ele geçirmesiyle uygulamaya konulan abluka sıkılaştırıldı.

Yardım kuruluşları raporlarında "Abluka zaten bölgede hayatı boğuyordu. Operasyonun yarattığı yıkım ise yaşamı çok daha kötüleştirdi." diyor.

"Gelen malzeme yetersiz"

Raporda özellikle yapı malzemeleri konusunda ciddi bir sıkıntı yaşandığı belirtiliyor.

Uluslararası Af Örgütü'nden Kate Allen operasyonun sonundan bu yana sadece 41 kamyon yapı malzemesinin Gazze'ye giriş yaptığını; yaşanan yıkımın boyutları karşısında bunun yetersiz olduğunu söylüyor.

Allen ayrıca Gazze'de çocuk ve genç ölümlerinin yüzde 12'sinin ishalden kaynaklandığını ve bunun nedeninin de su kaynaklarının kirliliği olduğunu belirtiyor.

"Gazze Şeridi'ndeki su, insan kullanımına uygun değil." diyen Allen, ancak alternatif bir kaynak bulunmadığına dikkat çekiyor.

Gazze Şeridi'nde 1,5 milyon kişi yaşıyor.

İsrail hükümeti ise Gazze Şeridi'ne gıda, ilaç ve enerji gibi temel insani malzemelerin tedariğini sağlamaya kararlı olduklarını savundu.

Ancak Başbakanlık sözcüsü yaptırımların, bölgeyi denetimi altında tutan Hamas, İsrail'in yok edilmesi hedefinden vazgeçmedikçe yürürlükte kalacağını söyledi.

Mısır eyleme izin vermedi

Mısır ise 42 ülkeden bin eylemcinin Gazze Şeridi'ne bir anma yürüyüşü düzenleyerek bölgeye geçiş yapma talebini reddetti.

Organizatörler operasyonun başladığı 27 Aralık'taki eylemleriyle Gazzelilerle dayanışma mesajı vermek istediklerini söylüyordu.

Mısır Dışişleri Bakanlığı yürüyüşe Gazze'deki "hassas durum" nedeniyle izin verilemeyeceğini bildirdi.

Mısır geçtiğimiz haftalarda Gazze Şeridi ile sınırına dev bir çelik duvar inşa etmeye başlamıştı.

Tünellerden kaçakçılığı önlemeyi amaçlayan duvar 10-11 kilometre uzunluğunda olacak ve yerin 18 metre altına inecek.

İlgili haberler