'CIA'nin Litvanya'da iki hapishanesi vardı'

Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü CIA'nın 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra Litvanya'da en az iki gizli gözetim merkezine zanlı naklettiği belirtildi.

Image caption Bu binada sekiz zanlının tutulduğu söyleniyor

Litvanya Parlamentosu'ndaki bir komisyon tarafından hazırlanan soruşturma raporunda Litvanya'nın 2005 ve 2006 yıllarında CIA'ye ait uçaklara iniş izni verdiği kaydedildi.

Rapora göre, hiçbir Litvanyalı yetkili, uçaklara yaklaştırılmadı. Uçaktakilerin kim olduğu konusunda da Litvanya hükümetine bilgi verilmedi.

Raporda, gözetim merkezlerinden birinde en az sekiz zanlının tutulduğu vurgulanıyor.

Başkent Vilnius'un dışındaki bu merkez, eski bir binicilik okuluydu. Terör zanlılarının burada 2004 ve 2005 yıllarında alıkonulduğu belirtiliyor.

Amerikan basını, Ağustos ayında, Polonya ve Romanya ile birlikte Litvanya'yı da CIA'nin gizli sorgulama merkezleri bulunan ülkeler arasında saymıştı.

Ancak BBC Moskova muhabiri Rupert Wingfield-Hayes, parlamento komisyonu raporunun CIA'nın olası insan haklarıyla ilgili olarak Litvanyalı yetkililere hiçbir sorumluluk yüklemediğine dikkat çekiyor.

'Litvanyalı yetkililerin haberi yoktu'

Raporda Litvanya Cumhurbaşkanı'nın bile CIA'nın ne yaptığını bilmediği söyleniyor.

CIA'nın 11 Eylül saldırılarından sonra farklı ülkelerdeki gizli gözetim merkezlerine zanlı nakli, Bush yönetiminin en tepki çeken uygulamalarından biri olmuştu.

"Olağanüstü nakil" adı verilen bu uygulama kapsamında bir ülkede gözaltına alınan zanlılar sorgulanmak için başka ülkelere transfer ediliyordu. İnsan hakları örgütleri zanlıların burada işkence ve kötü muamele gördüklerini söylüyor.

Bu uygulama kapsamında CIA'nin birçok Avrupa ülkesinin hava sahasını kullandığı ve bunun kamuoyundan gizlendiği iddiaları söz konusu ülkelerde hükümetleri zor durumda bırakmıştı.

İlgili haberler