Mexico City'de eşcinsel evlilikleri yasallaşıyor

Meksika'nın başkentinin olduğu Mexico City eyaletinde eşcinsel evliliğini yasallaştıran bir yasa tasarısı eyalet meclisinden geçti.

Image caption Eyalet valisinin yasayı onaylamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Eyaletin sol kanat valisi Marcelo Ebrard'ın da onaylaması halinde, Mexico City Latin Amerika'da eşcinsel evliliklerinin yasal olduğu ilk bölge olacak. Ebrard'ın yasayı onaylamasına kesin gözüyle bakılıyor. Eyalet meclisi, yasa tasarısını 20'ye karşı 39 oyla kabul etti. Oylamada 5 kişi ise çekimser kaldı. Mecliste kabul edilen yasa tasarısı uyarınca, medeni kanun, evliliği bundan böyle bir erkek ile bir kadın arasındaki bir müessese olarak değil iki kişi arasındaki bir müessese olarak tanımlayacak. Yasa, ayrıca bazı düzenlemelerin ardından eşcinsel çiftlere çocuk evlat edinme hakkı da verebilir. Eşcinsel evliliği dünya genelinde Belçika, Kanada, Hollanda, Norveç, Güney Afrika, İspanya, İsveç ve ABD'nin beş eyaletinde yasal olarak kabul ediliyor. İngiltere gibi bazı ülkeler ise evlilik yerine medeni birliktelik ya da hak ortaklığı adı altında eşcinsel çiftlere evli çiftlere tanınanlara paralel yasal haklar tanıyor.

Bölgesel farklılıklar

Meclis üyesi David Razu, eşcinsel çiftlere heteroseksüel çiftlerle aynı sosyal güvenlik haklarının tanınmasını öngören yasa tasarısını gündeme getirmişti.

Mexico City'nin eyalet meclisinde çoğunluk sol kanat Demokratik Devrimci Parti'nin elinde.

Bölgede kürtaj ile eşcinsel çiftlerin hak ortaklığı anlaşmaları yapmaları zaten yasallaştırılmıştı. Latin Amerika'da yalnızca Arjantin, Ekvador ve Kolombiya'daki birkaç kentte eşcinsel birlikteliklerine izin veriliyor. Hak ortaklığı anlaşmasının ülke genelinde yasal olduğu tek Latin Amerika ülkesi Uruguay. Uruguay'da eşcinsel çiftlerin çocuk evlat edinmesine de izin veriliyor.