Dokuz belediye başkanı gözaltında

Diyarbakır, İstanbul, Ankara ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılıklarının emriyle 11 ilde eşzamanlı olarak düzenlenen operasyonlarda 9'u belediye başkanı 34 kişi gözaltına alındı.

Image caption Türk, gözaltına alınanların demokratik siyasetin içinde olduklarını söyledi

Yetkililer, operasyonun PKK’nın sivil oluşumu olarak değerlendirilen KCK'yı (Kürdistan Topluluklar Birliği) hedef aldığını söylüyor.

Sabahın erken saatlerinde başlatılan operasyonlarda çeşitli ev, işyeri, parti ve dernek merkezlerine baskınlar düzenlendi.

Baskınlarda şu ana kadar Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven, Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin, Çınar Belediye Başkanı Ahmet Cengiz, Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk ve Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş’ın da aralarında olduğu 32 kişi gözaltına alındı.

Viranşehir eski Belediye Başkanı Emrullah Cin, Batman eski Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, Demokratik Toplum Kongresi-DTK sözcüsü Hatip Dicle, DTP eski il Başkanı Fırat Anlı, İHD Başkanı Muharrem Erbey ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ali Şimşek de gözaltına alınanlar arasında.

Tepkiler

Baskınların bir süre daha devam edeceği ve gözaltına alınanların sayısının artabileceği belirtiliyor.

Operasyonlara ilk tepki DTP’nin kapatılmasının ardından dün 94 belediye başkanının geçtiği Barış ve Demokrasi Partisi’nden (BDP) geldi. BDP Diyarbakır İl Binası önünde toplanan kalabalığa konuşan İl Başkanı Mehmet Ali Aydın, bu tür operasyonlara sadece 'diktatörlük rejimlerinde' rastlanabileceğini söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise partilerine yönelik 'tasfiye süreci' olarak değerlendirdiği operasyonların sürmesi halinde gelecekte hükümetin elini uzatacağı kimseyi bulamayacağını söyledi.

Baydemir, "Gözaltına alınanlar hangi hukuku çiğnemişse, tüm seçilmişler olarak biz de çiğnedik ve çiğnemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kapatılan DTP’nin Diyarbakır milletvekili Gültan Kışanak da "Hükümet bu sorunu yarına bırakmadan bu akşam çözsün. Bu halkın 2 milyon oyunu gözaltına almaya gücünüz yetmez" dedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2 yıl süren teknik takibinden sonra KCK'yı hedef aldığı öne sürülen ilk operasyon 14 Nisan 2009'da düzenlenmişti. Operasyonda örgütlenmenin üst yapılanmasında olduğu söylenen 52 kişi gözaltına alınarak tutuklandı.

Bu isimler arasında DTP'nin üç genel başkan yardımcısı Kamuran Yüksek, Bayram Altun ve Selma Irmak da vardı. Ardından 17 Haziran'da ikinci operasyon yapıldı. Daha çok DTP'li yöneticiler ve il genel meclisi üyelerinden oluşan 18 kişi gözaltına alındı. Üçüncü operasyon 11 Eylül 2009 tarihinde yapıldı. Sendikaların bünyesindeki KCK üyelerinden oluştuğu öne sürülen 35 kişi gözaltına alındı.

İddianamede neler var?

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı ve 28 Mayıs 2009 tarihinde 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen ilk iddianamede KCK'nın, Irak'ın kuzeyindeki Kandil Dağı'nda bulunan Murat Karayılan'dan talimat aldığı belirtiliyor. İddianamede, Karayılan'ın "Kürt çocukları sokaklara dökerek haklarını talep etmesini sağlayın" talimatı verdiği iddia ediliyor.

İddianamedeki KCK örgütlenme şemasında yapının 'Amed' kod adlı Sabri Ok tarafından yönlendirildiği belirtiliyor. KCK'nın, kendi siyasal çizgisindeki bütün belediye başkanlarını yönlendirdiği ve belediye kaynaklarının terör örgütü için kullanıldığı savunuluyor.

İlgili haberler